BESİ ÇİFTLİĞİ GÜBRE YÖNETİMİ
BESİ ÇİFTLİĞİ GÜBRE YÖNETİMİ

Besi çiftlikleri günümüzde oldukça fazladır. Besi çiftliklerindeki hayvan sayısı arttıkça orantılı olarak gübre üretimi de artmaktadır. Süt ve besi çiftliklerinde hayvanların dışkısının doğaya uygun şekilde gübre olarak kullanılmasını sağlayan sisteme gübre yönetimi denmektedir.

Gübre, tarla ve bahçelerde bitkilerin sağlıklı büyümesine yardımcı ve et süt üretimlerinde oldukça gereklidir. Her ne kadar atık gibi görünse de gübre bir atık değildir.

Gübre yönetimi hakkında çiftçiler iyi bir bilgiye sahip olamadığından genellikle hayvanların gübrelerini verimli şekilde kullanamamaktadırlar. Gübre yönetiminde iyi bir bilgiye sahip olmak için araştırma yapmalı ve hayvandan elde edilen gübreyi en verimli şekilde kullanılabilmelidir. Çünkü gübre et ve süt üretiminden bitkilerin sağlıklı büyüyüp gelişebilmesine kadar her alanda kullanılması gereken bir şeydir.

Hayvanlardan elde edilen gübreler değişkenlik göstermektedir. Hayvanların yaşına, cinsine ve yetiştiği yere göre gübre çeşitleri de farklılık gösterir. Gübre çeşitlerinin farklılık göstermesi kullanılacak olan toprağın verimliliğini de önemli ölçüde etkileyebileceğinden kullanılacak olan alana uygun seçim yapılmalıdır.

Besi çiftliğinde gübre yönetimi hakkında yeterli bilgiye sahip olmak gübre yönetiminin etkili ve doğru bir şekilde yapılması için önem arz etmektedir. Gübre yönetimi yapmak hayvandan elde edilecek olan gübrenin sağlıklı şekilde ayrıştırılarak verimli olan kısmın kullanılmasını sağlamaktadır.