Besi Hayvancılığı Nasıl Yapılır?
Besi Hayvancılığı Nasıl Yapılır?

 

Sağlıklı beslenmeyi ilke edinen herkes, sofrasına gelen etlerin kalitelerini merak ettikleri içinbesi hayvancılığı nasıl yapılır sorusunu en az bir kere kendisine sormuştur. Doğru besicilik, sonucunda en doğru verim alınmasını sağlayacaktır. Besi hayvancılığı, çiftlikler aracılığıyla yapılır. Hayvanlar, etlik çağa gelene kadar güzelce beslenir ve sofralarımıza çıkartılır.

Genellikle besi hayvancılığı yaparken, hayvanların cinsleri, yaşları gibi faktörleri gerçekten çok büyük önem arz eder. Etrafı kapalı ya da tamamen kapalı alanlarda gerçekleştirilen besi işlemi, yemin kaliteli ve uygun fiyatlı bir ete dönüşmesini sağlar. Mera otlamaları da bu bağlamda hayvancılıkla uğraşan kimseler tarafından değerlendirilebilir.

Besi Hayvancılığı Nasıl Yapılır?

Uzman veterinerlerden yararlanarak besi hayvancılığı nasıl yapılır sorunuza yanıt alabilirsiniz. Pek çok paradigma, besi hayvancılığı yapımında önünüze çıkacaktır. Dikkat edilmesi gereken en önemli paradigmalar ise, hayvanın biyolojik durumu, yenen yemin kaliteleri ve son olarak yeme saatlerinde oynama yapılmamasıdır.

Yemek saatleri, hayvanlar için kritiktir. Gün doğarken, gün batımında ve bir kere de öğle arası vaktinde hayvanların yemlenmeleri yeterli olacaktır. Yem, hayvanlarınızın vücut gelişimlerinin sürecine göre seçilmelidir. Uzman bir veteriner, bu bağlamda sizlere daha faydalı olacaktır. Bunun yanında besiye çekilen genç dana ve tosunların, çok hızlı kilo aldıklarını bilmelisiniz. Onlara verilecek olan yemlere protein ağırlığında besinler kullanabilirsiniz. Daha farklı bir sonuç elde edilmesi, hayvanın fazla kilo almasını ve yenecek olan etin lezzetsiz olmasını sağlayabilir.

Birkaç sığıra besicilik yapılmaz. Besi hayvancılığı, uzun uğraşlar, sabır ve emek isteyen ciddi bir konudur. Geçimini hayvancılık ve hayvansal gıdalar üzerine sağlayan çiftliklerde bu işin daha sık oranlarla yapılıyor olduğunu görebilirsiniz. Besi hayvancılığı nasıl yapılır sorusunun asıl cevabı, uzman veterinerler eşliğinde yem kontrolü, yem saatlerindeki düzen ve çok daha fazla detayın bir arada götürülmesidir. Beside gereken durumlarda organik beslenme adına mera hayvancılığı da yapılır. Kimi hayvanların tek tek, kimilerinin de toplu olarak beslenmesi gözlenebilir. Yemleme, hayvanın vücudunun gereklerine göre ayarlanmalıdır. Besi hayvanları, çok uygun fiyatlarla satışa sunulur. Sofraların et ihtiyaçları, bu hayvanlardan sağlanır.