BESİ HAYVANLARININ AHIR ZEMİNLERİ NASIL OLMALIDIR?
BESİ HAYVANLARININ AHIR ZEMİNLERİ NASIL OLMALIDIR?

Hayvancılıkta ahır zeminlerinin konforu oldukça önemlidir. Özellikle besi hayvancılığında hayvandan elde edilecek olan besinin kalitesi direkt olarak etkilenmektedir.

Besi hayvanlarının sağlığını ahır zeminlerinin kalitesi destekler. Bu sayede hayvanlar daha sağlıklı ve daha kısa sürede daha verimli olurlar. Hayvanların yatıp kalkarken oluşan rahatsızlıklar giderilir. Bu sayede hayvanlar ile ilgilenen veteriner vb. masrafları giderilmiş olur.

Besi hayvanlarının ahır zeminleri iyi olmazsa ya da zeminleri soğuk olursa bu zeminde yatan hayvanlarda enerji ve ısı kaybı görülür. Enerjilerini kaybeden hayvanlarda da doğru orantıda bir verim düşüklüğü oluşacaktır. Bu sebeple ahır zeminlerinin soğuk olmamasına dikkat edilmelidir.

Besicilikte hayvanların yeterli verimi gösterebilmesi için sadece yem yeterli değildir. Ahır zeminlerinin tasarımı, ferahlık ve konforu da oldukça önemlidir. İyi bir ahır zemini hayvanların sağlığını ve özellikle tırnak yaralarının oluşumunu engeller. Tırnak yaraları hayvanlarda topallığa sebep olabilirken yüksek derecede hayvandan elde edilecek olan verimi azaltmaktadır. Bu sebeple oldukça önemlidir.

Besi hayvanlarının ahır zeminlerinin kaliteli olması hayvanların kilo artışına sebep olacaktır. Hayvan yattığında daha rahat olacak ve daha uzun süre dinlenebilecektir. Kilo artışının sağlanması da hayvanın verimini, süt ve et artışına sebep olacaktır.

Kısaca besi hayvancılığında hayvanların yediği yemler kadar yattıkları ortamın konforu da önemlidir. Her ikisi de hayvanlardan elde edilecek olan verimi doğru orantıda etkilemektedir.