BORÇ PARA İLE KURBAN KESİLİR Mİ?
BORÇ PARA İLE KURBAN KESİLİR Mİ?

Kurban kesimi hakkında insanların aklında birçok soru işareti bulunmaktadır. Bu sorulardan en çok karşımıza çıkanı da borç para ile kurban kesilmesinin mümkün olup olmadığıdır. Aslında bu soru hac, umre, zekât gibi dini vazifeler için de sorulmaktadır. Bu sorunun cevabı oldukça basittir bu şekilde kurban kesinlikle kesilemez ve kesilse dahi kabul olunmaz. Borç ile kurban kesmek isteyen birçok kişi yakın çevrem ne der düşüncesiyle hareket etmektedir bu da oldukça yanlıştır. Önemli olan dinen kurban kesmenin size farz olup olmadığıdır diğer konularda düşünmeye gerek yoktur.

Diyelim hiçbir borcunuz yok ve ucu ucuna geçiniyorsunuz. Bu durumda da dinen zengin olmanız gerekmektedir. Bunu anlamak da oldukça basittir. Bir kişinin borçları ve temel ihtiyaçları hariç 82 gram altına eş parası ya da malı varsa bu kişi dinen zengindir. Yani altının 1 gramının 380 lira civarı olduğu bugünlerde yaklaşık olarak 30.000 liralık bir paranız ya da malınız varsa dinen zenginsiniz demektir yani bu koşulları sağlayamıyorsanız dinen yine kurban kesmeniz farz değildir durumunuz bollaşınca kurban kesiniz.

Diğer bir soruysa kredi kartıyla kurban kesilip kesilmeyeceğidir. Bazı hususlara uyulduğu vakitte kredi kartıyla kurban almanın herhangi bir sakıncası yoktur. Bu hususları incelemek gerekirse kişi tek çekim ya da vadeli bir şekilde kurbanlık alırsa bu kurbanlığın peşin vererek almadan herhangi bir farkı olmayacaktır. Fakat şuna dikkat edilmesi gerekir borç kesinlikle ödeme tarihi geçmeden ödenmeli aynı zamanda faize de düşülmemelidir. Yani banka bir vade uygular ve bu vade sonucunda faizli bir işlem gerçekleştiği takdirde kredi kartıyla kurban kesilmez. Çünkü faiz dinen haramdır ve kesinlikle kabul edilemez. Siz de kurbanınızı bu şekilde alırsanız kurban maalesef sayılmayacaktır.

Kısacası kurban kesmek için kendinizi zorlamamalısınız. Dinen zenginseniz ve kurbanı kesmeniz sizi ekonomik olarak bunaltmayacaksa gönül rahatlığıyla kurban kesip dağıtabilirsiniz. Fakat gerek Kurban Bayramı için gerekse adak için herhangi bir şekilde borç alınmaksızın bu işlemler yapılmalıdır aynı zamanda faize hiçbir şekilde karışılmamalıdır.