BURSA 2020 KURBANLIK KOÇ FİYATLARI
BURSA 2020 KURBANLIK KOÇ FİYATLARI

Kurbanlık alırken birçok kişinin tercihi küçükbaş hayvanlar olmaktadır. Fiyat olarak büyükbaş hayvanların daha pahalıya gelmesi, küçükbaş hayvanların etinin daha lezzetli olması gibi sebeplerden dolayı küçükbaş hayvanlar tercih edilmektedir. Aynı zamanda genelde adaklık kurban arayan birçok kişinin tercihi küçükbaş hayvanlardan yana olmaktadır. Bursa da küçükbaş hayvancılığın gelişmiş olduğu illerimizden bir tanesidir. Küçükbaş hayvan tercih eden birçok kişinin tercihi de koç olmaktadır.

Kurbanlık koç fiyatlarına baktığımız zaman fiyatlarının oldukça uygun olduğunu görmekteyiz. 2019 yılında küçükbaş hayvanların kilosu 23 liradan satılıyordu. 2020 için henüz fiyatlar açıklanmasa da bu fiyatların çok oynayacağını düşünmüyoruz. Yani alacağınız koçun kilosuna göre değişse de ortalama olarak 1000-1500 liraya kurbanlık koç alabilirisiniz. Tabii ki daha az kilolu bir koç bulursanız bu fiyatların aşağısında da kurbanlık koç bulmanız mümkün olacaktır. Fakat marketlerde ve kasaplarda bir etin kilosuna yaklaşık olarak 50-60 lira verdiğimizi düşünürsek kurbanlık hayvanların fiyatlarının genel olarak oldukça uygun olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır.

Bursa'da kurbanlık hayvan almak istiyorsanız kurbanlık satış yerleri bellidir. Yasal olarak kurbanlık satışı yapmaması gereken belediyeden izni olmayan yerlerden kurbanlık almamanızı öneririz. Çünkü bu tarz yerlerde gerekli denetim yapılmayacaktır ve bu sebepten dolayı da hayvanların sağlıklı olup olmadığı, iyi beslenip beslenmediği gibi birçok konuda kafanızda soru işareti kalacaktır. Bursa'da son yıllarda birçok hayvan çiftliği sırf kurbanlık hayvan satışı için kurulmuş, mevcut çiftlikler de kendisini bu konuda geliştirmiştir. Bu sebeple belediyeden onaylı yerlerden kurbanlık almalısınız. Hem bu tarz yerlerde olası bir fiyat dalgalanması da olmayacaktır.

Koç da sürekli gezmesi gereken bir hayvandır bu sebeple mümkün olduğunca doğal ortamından koparılmaması gerekir. Bursa'daki hayvan çiftlikleri de bu konuda oldukça titizdir. Bir hayvan ne kadar fazla hareket ederse o kadar sağlıklı olacaktır ve bu da etinin lezzetinde fark edilmektedir. Sizler de Bursa'da kurbanlık koç alırken bu hususlara dikkat ediniz. Ayrıca alacağınız koçun tüyünün parlak olmasına özen gösterin ve zayıf gözüken koçlar yerine besili duran koçları tercih ediniz.