BURSA ADALIK KURBAN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ
BURSA ADALIK KURBAN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Adağı birçok kişinin hayatının belirli döneminde adamıştır. Bu adakların gerçekleşmemesinin oldukça yanlış olduğu düşünülmektedir. Bu sebeple adanmış adaklar genellikle yerine getirilir. Adaklarda yüksek oranda küçükbaş hayvan tercih ediliri. Bursa da küçükbaş konusunda talepleri karşılayabilecek düzeyde bir ildir. Fakat adak alırken küçükbaş hayvanın en az 6 aylık olmasına dikkat edilmelidir. 6 aydan küçük hayvanların kesilmesi dinen de doğru değildir. Genellikle çiftlikten alınan hayvanlar daha bereketli olacaktır. Çünkü bu hayvanlar daha doğal ortamlarda yetişirler ve sürekli hareket halinde olurlar. Doğal olarak da sürekli hareket halinde olan hayvanlar daha sağlıklı olacak ve etleri de daha lezzetli olacaktır.

Adaklık Kurban Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Tüy bir hayvan hakkında en önemli ipuçlarını vermektedir. Öyle ki tüyleri sağlıklı gözüken, parlak olan küçükbaş hayvanlar daha sağlıklı olmaktadır. Bu sebeple tüyleri bakımsız ve göze bir garip gelen küçükbaş hayvanların pek tercih edilmemesi gerekir.

-Hayvanın ağız ve burun bölgesi de iyi incelenmelidir. Bu bölgelerde yara, salya tarzı şeyler görmeniz durumunda bu hayvanın sağlığının pek iyi olmadığını anlayabilirsiniz. Sağlıksız olmasa da bakımının iyi yapılmadığı sonucu ortaya çıkacaktır.

-Hayvanın hiçbir şekilde sakat olmaması gerekir. Bacağından sakat, vücudunda kesikler olan hayvanlar tercih edilmemelidir. Ayrıca hayvanın gözünün de kör olup olmadığına dikkat edilmelidir.

-Hayvanın ayrıca küpeli olması da bir diğer önemli husustur.

Bursa Adaklık Kurban Fiyatları

Adaklık kurban fiyatları farklılık gösterir. 400 liraya da 1800 liraya da küçükbaş hayvan adak için bulunabilir. Önemli olan bu hayvanın kaç kilo olduğudur. Bu sebeple kişiler eğer çok kişiye bu hayvanın etini dağıtmak istiyorsa daha besili bir küçükbaş hayvan alması daha doğru olacaktır. Kilosunun ortalamasına gelecek olursak Bursa genelinde adaklık kurbanların kilosunun ortalama fiyatı 23-25 lira arasında değişmektedir. Bu da aslında kasaplarda alınan etlerin kilosuna bakıldığı vakit gayet uygun olduğu anlamına gelir. Bu fiyatlar hayvanın yaşına göre ya da cinsine göre farklılık gösterse de genel olarak bu civardadır. Çiftliklerde iyi ortamda yetişmiş bir adaklık kurban alarak sizler de adağınızı yerine getirebilirsiniz.