BURSA BESİ ÇİFTLİKLERİ
BURSA BESİ ÇİFTLİKLERİ

 

Bursa’da yer alan besi çiftlikleri çok geniş alana kurulmuş olan tam teşekküllü çiftliklerdir. Bu sayede hem et hem de süt üretimi gerçekleştirilebilmektedir. Çiftliklerin bu denli büyük yapılı olmasının bir başka avantajı ise çiftliklerde adaklık ve kurbanlık kesiminin de mümkün olmasıdır. Ayrıca sürekli üretim yapılması vesilesiyle bu çiftlikler hayvancılık sektörü açısından birer eğitim ve araştırma merkezine de dönüşmüşlerdir.

Bu çiftliklerde yerli ve ithal hayvanlar yetiştirilmektedir. Yurt dışından getirilen besi hayvanları detaylı sağlık taramalarından geçirildikten sonra çiftliğe kabul edilmektedir. Yaklaşık olarak 250 kilogram olarak ithal edilen besi hayvanları 450-500 kilograma kadar çıkarılmaktadır. Bu sayede besi hayvanlarını hem etinden hem de sütünden faydalanabilmektedir.

Bursa Besi Çiftliği teknolojinin son ürünlerini kullanmaktadır. Bu sayede bütün hayvanlar tek tek bilgisayarlı sistemler sayesinde takip edilmektedir. Hayvanların yemi, içtikleri su verdikleri süt miktarı gibi veriler bu teknoloji sayesinde sürekli denetim altında tutulmaktadır.

Bursa besi çiftliğinde yetiştirilen hayvanlara kesinlikle doğal yemler ve samanlar yedirilmektedir. Bu vesile ile kimyasal kökenli yemler kullanılmadığı için insan sağlığını tehdit etmeyen et ve süt ürünleri üretilebilmektedir.  Sağlık bakanlığının sıkı denetimleri de bu konuda oldukça etkilidir.

Bursa besi çiftliğinin vatandaşlara sunmuş olduğu bir başka üstün hizmet ise kesim olanağıdır. Bursa besi çiftliğinde vatandaşlar hem kurban bayramı ibadetlerini hem de adaklık kurbanlarını kestirebilmektedirler.  Bu hizmet sayesinde vatandaşlar kesecekleri kurbanlarını bizzat seçebilmekte ve kesim anında orada bulunabilmektedirler. Bu kesim işlemi profesyonel kasaplar tarafından gerçekleştirildiğinden vatandaşlar sorun yaşamadan kurbanlarını kestirebilmektedirler. Kesim işlemi gerçekleşirken bütün dini kurallara uyulmakta ve vatandaşların ibadetleri güvence altına alınmaktadır.

Bursa besi çiftliğinde sadece büyükbaş hayvancılıkla uğraşılmamaktadır. Küçükbaş hayvanlar da çiftliğin sunmuş olduğu hizmetler arasında yer almaktadır. Vatandaşlar kestirdikleri küçükbaş hayvanları çiftliğin arazisi olan piknik alanında güvenle ve huzurla tüketebilmektedir.

Bursa besi çiftliğinde vatandaşlara günlük süt ve yumurta satışı da gerçekleştirilmektedir. Vatandaşlar doğal ve katkısız olarak üretilen süt ve yumurtaya ulaştıkları için bu fırsatı değerlendirmektedirler.  Bursa besi çiftliği bu gibi özellikleriyle vatandaşlarımızı beklemektedir.