BURSA ÇİFTLİKLERİNDE UYGUN FİYATLI  KURBANLIK SEÇİMİ
BURSA ÇİFTLİKLERİNDE UYGUN FİYATLI KURBANLIK SEÇİMİ

Bursa kurbanlık konusunda kişilerin talebini karşılayacak durumda bir ilimizdir. Gerek küçükbaş gerek büyükbaş hayvanlar Bursa'da çiftliklerde başarılı bir şekilde gelişimini göstermektedir. Kurbanlıkta küçükbaş hayvanların 1 yaşını doldurması büyükbaş hayvanların da 2 yaşını doldurması gerekli olduğu için hayvanların bakımının düzenli bir şekilde yapılması gereklidir. Aksi durumda bu hayvanların satışının yapılması hayli güç olacaktır. Büyükbaş hayvanlar genel olarak doğu illerinde daha yetiştirilse de Bursa'da da hatırı sayılır bir büyükbaş hayvan yetiştiriciliği bulunmaktadır. Çiftlikleri de oldukça modern olan Bursa'da hayvanlar en iyi ortamda yetişmektedir. Öyle ki hayvanlar doğal ortamlarından hapsedilip dar ve elverişsiz ahırlarda yetiştirilirse hem sağlıklı olmayacaklardır. Bu da bilinçli müşterilerin anlayabileceği bir konudur. Bu sebeple Bursa çiftliklerinde kurbanlık hayvanlar daha çok doğanın ortasındadır diyebiliriz. Gezen hayvanların daha sağlıklı olduğu ve etinin de daha lezzetli olduğu göz önünde bulundurulursa bu oldukça mantıklıdır.

Bursa Kurbanlık Fiyatları

Kurbanlık fiyatları her bölgede farklılık gösterse de aşağı yukarı kilogram başına düşen ortalama fiyat aynıdır. Bursa da hayvancılığın gelişmiş olduğu bir ilimiz olduğu için fiyatlarının ortalama olduğunu söyleyebiliriz. Kurbanlıklarda diğer illerde olduğu gibi Bursa'da da küçükbaş hayvanlar daha çok tercih edilmektedir. Küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık fiyatları her sene artış gösterse dahi enflasyon oranlarına bakıldığı zaman bu artışlar oldukça doğaldır. Küçükbaş hayvanların kilo fiyatı yaklaşık olarak 23 liraya gelmekteyken bu fiyat büyükbaş hayvanlarda 26-28 lira arası değişmektedir. Ülkede etin kilosu düşünüldüğü vakit bu fiyatların oldukça makul olduğunu kabul etmek gerekir. Bu fiyatlar kurbanlığın alınacağı yerlere göre farklılık gösterse de Bursa'da genel ortalama bu civardadır.

Kurbanlık Seçiminde Dikkat Edilecekler

Öncelikle kişi dişi bir kurbanlık alıyorsa bu kurbanlığın hamile olup olmadığına dikkat etmelidir. Genel olarak zaten bu tarz bir kurbanlık satılmasa da kişi kurbanlığı alırken bu konuda emin olmalıdır. Aynı zamanda hayvanın herhangi bir şekilde sakat olmaması da önemlidir. Tüm bunların yanında gerek küçükbaş gerek büyükbaş hayvan alımında hayvanın tüyleri hayvanın sağlığı hakkında büyük ipuçları verir bu sebeple parlak tüylü hayvanların tercihi daha doğru olacaktır. Bunun yanı sıra hayvan zayıf gözükmemelidir.