BURSA’DA KURBANLIK  SATIŞI YAPAN YERLER
BURSA’DA KURBANLIK  SATIŞI YAPAN YERLER

Kurban satışı yalnızca Kurban Bayramı’nda değil yılın her zamanında yapılmaktadır. Bursa da kurban satışının en çok yapıldığı illerimizden bir tanesidir. Kurban alırken alınmış olan kurbanın iyi bakılması, herhangi bir kusurunun bulunmaması oldukça önemli bir detaydır. Bu sebeple Bursa'da kurban satışı yapan birçok yer bu tarz konulara dikkat etmektedir. Kurban alırken kurbanlık hayvanın gebe olup olmadığı, görme konusunda sıkıntı yaşayıp yaşamadığı gibi bazı hususlarda dikkat etmeniz gerekir. Sizler de kurbanlık alırken bazı ipuçlarına bakarak hayvanın genel durumu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Kurbanlık hayvanın tüyü ne kadar parlak olursa hayvanın iyi beslendiği ve sağlıklı olduğu hakkında ipuçları verir aynı zamanda alacağınız hayvanın kesinlikle zayıf gözükmemesine dikkat edin.

Bilindiği üzere artık kurban satış yerleri bellidir. Eskiden özellikle Kurban Bayramı’na yakın olan vakitlerde mahallelerde, ara sokaklarda dahi kurban satışı yapıldığı görülmekteydi. Bu da aslında pek de hoş olmayan bir görüntü oluşturuyordu. Artık her ilde olduğu gibi Bursa'da da kurban satış yerleri bellidir ve kurban satışı yalnızca bu noktalarda yapılır. Ayrıca kurban kesimi yine bu satış bölgelerinde profesyonel kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. Yani artık kurbanlık satışı bir sisteme oturmuştur ve eskiye nazaran çok daha kolaydır.

Kurbanlık fiyatları Bursa'nın pek çok bölgesinde hemen hemen aynıdır. Bursa Türkiye'de hayvancılığın gelişmiş olduğu illerden bir tanesi olduğu için de fiyatlama konusunda birçok ile göre uygundur diyebiliriz. Kilogram başına incelemek gerekirse küçükbaş hayvanların bir kilosu 23 liraya gelirken bu rakam büyükbaş hayvanlarda 26-28 lira olmaktadır. Ülkemizde etin bir kilosunun 50-60 lira civarında olduğunu düşündüğümüz vakit fiyatların oldukça uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Kurbanlık hayvanları yetiştirirken hayvanların satılacağı ana kadar doğal ortamlarında bulunmaları gereklidir. Yani belli bir alana sıkıştırılıp bu alanda hapsedilen bir hayvan hem sağlıksız olacak hem de eti lezzetli olmayacaktır. Bu sebeple Bursa kurbanlık satışı yapan birçok yer hayvanların doğal alanlarından kopmamaları için büyük çaba göstermektedir. Bursa'da kurbanlık satışı için birçok çiftlik bulunmaktadır ve bu çiftlikler hayvanların doğal alanlarında büyümesinde yardımcı olmaktadır.