BURSA HAYVAN ÇİFTLİKLERİ
BURSA HAYVAN ÇİFTLİKLERİ

 

Sürekli gelişen ve büyüyen yapısıyla Bursa şehri Türkiye’nin en değerli şehirlerinden biridir. Bu vesileyle kalabalıklaşan nüfusa bağlı olarak vatandaşların ihtiyaçları da çeşitlilik göstermeye başlamıştır. Bu ihtiyaçların başında da dini görevlerini yerine getirmelerine aracı olan Bursa hayvan çiftlikleri yer almaktadır. Vatandaşların çoğu adak ya da ibadet olan kurban kesim işlemi için güvenilir çiftlikler aramaktadır. Bu ihtiyaç doğrultusunda Bursa hayvan çiftlikleri sürekli kendini geliştiren yapılarıyla karşımıza çıkmaktadır.

Vatandaşların hayvan çiftliklerinden beklentileri farklılık göstermektedir. Bu vesileyle çiftlikler hayvan besiciliğinin yanında ek görevler de üstlenebilmektedir. Kurban veya adak adayana kişilere konaklama hizmeti bunlardan en belirgin olanıdır. Bu hizmet sayesinde vatandaşlar kurbanlarının kesiminde bizzat bulunurlar ve gönül rahatlığıyla kurbanlarını teslim alabilirler.

Bursa hayvan çiftlikleri denilince aklımıza gelen ikinci hizmet ise vatandaşlara güvenilir kesim hizmeti sunmaları gelmektedir. Bu sayede vatandaşlar satın aldıkları adak veya kurbanlarını bütün dini kurallara göre kestirebilmektedirler. Bu kesim işlemini profesyonel kasapların yapması da vatandaşların gönül rahatlığıyla ibadetlerini yerine getirmelerine vesile olmaktadır.

Bursa hayvan çiftlikleri sürekli kontrol altında tutulduklarından dolayı gayet arınık ve hijyenik çiftliklerdir. Dolayısıyla vatandaşlar gönül rahatlığıyla bu çiftliklerde vakit geçirebilir ve kurbanlarını kesebilmektedirler. Tarım ve Orman bakanlığı ile Sağlık bakanlığını rutin denetimleri sayesinde bursa hayvan çiftlikleri güvenilir ortamlar oluşturmaktadırlar.

Bursa hayvan çiftliklerinde vatandaşların beğenisine pek çok hayvan türü sunulmaktadır. Büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvanlar dâhil olmak üzere birçok çeşit çiftliklerde hazır bulunmaktadır. Adaklık ve kurban bayramı vesilesiyle kurbanlık olabilecek hayvanlar çiftlik yetkilileri tarafından yetiştirilerek vatandaşların beğenisine sunulmaktadır. Çiftliklerde bulunan hayvanların sağlık kontrolleri sürekli olarak yapılmaktadır ve kesime hazır halde bulunmaktadırlar.

İsteyen vatandaşlara kesim işlemlerinin ardından hisseleme işlemleri de yine çiftlik görevlileri tarafından sağlanabilmektedir. Ortak olarak kurban kesen vatandaşların sürekli olarak tercih ettikleri bu yöntem sayesinde vatandaşlar artık çok daha az işle uğraşmaktadırlar. Çiftliklerde sunulan bir diğer hizmet ise kesilen adaklık veya kurbanlıkların sahipleri tarafından bağışlanması şartıyla ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasıdır. Bu vesileyle hayır işlemek isteyen mal sahipleri çiftlikler aracılığıyla bu hayırlarını da yerine getirebilmektedirler.