BURSA HAYVANCILIK DESTEKLERİ
BURSA HAYVANCILIK DESTEKLERİ

Hayvancılık sektöründe yaşanan düşüş devletin bazı teşvikler sunmasını sağladı. Hayvancılık sektörü ile ilgili olan ya da hayvancılık işine girmek isteyenlere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun bazı destekleri mevcuttur. Bursa hayvancılık destekleri kapsamında devlet desteği arayan kişilerin bu gibi kurumlara müracaatı gerekmektedir. Öncelikle hangi hayvanın besiciliğini yapmak istediğinize göre destekler farklılık göstermektedir. Aşağıda hayvan türlerine göre destek türlerini kısaca açıklayalım:

  • Buzağı İçin Destekleme: Yılda yalnızca 1 kez verilen bir desteklemedir. Suni tohumlamalı ya da boğadan olsun fark etmez, iki şekilde de destek alabilmektedir. Boğadan gelen buzağılar için 350 TL kadar bir destek alınırken ayrıca süt birliğine üye olan üreticiler artı 350 Türk Lirası daha ödeme alabilmektedir. Eğer üretici damızlık birliği üyesi ise buzağı adedine 500 Türk Lirası kadar destek almaktadır. Desteğin alınabilmesi için; buzağının küpelenmesi, 4 ay işletmede kalması, hem erkek hem de dişi buzağıların şap aşısı olması, ayrıca dişilerin brucella aşısı olması gerekmektedir. Destek alan en çok hayvan türü buzağıdır.
  • Koyun ve Keçi İçin Destekleme: Bakanlıkça verilen destek tutarı 25 Türk Lirası’dır. Ödemeleri alabilmek için hayvanların il ya da ilçe müdürlüklerinde kaydının yapılmış olması gerekmektedir. Hayvanların küpeli ve 15. aylarını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Buzağılarda olduğu gibi aşı şartı yoktur ve erkek cinsiyetlilere de destek bulunmamaktadır. Tıpkı buzağılar gibi yılda yalnızca 1 kez destek alır. Eğer bu destekten yeni yararlanılacaksa en az 25 tane keçi ya da koyun sahibi olunması gerekmektedir. Ancak eski üyelerin 20 tane keçi ya da koyun sahibi olması yeterlidir.

Bu destekleri devletin verme amacı üreticilerin kalkınmalarını sağlamak, ülkedeki cari açığı azaltmak ve üretimi artırmaktır. Ülkede hayvancılık faaliyetleri arttıkça ülke ekonomisi olumlu yönde etkilenecek ve daha refah bir yaşam alanı oluşacaktır. Ayrıca hayvancılık faaliyetlerinin artması istihdamı da olumlu yönde etkileyecektir. Örneğin, Bursa’da hayvancılık faaliyetlerinin artması Bursa’ya gerçekleşecek göçleri artıracaktır. Bu da Bursa’da iş alanlarının büyüyüp gelişmesini sağlayacaktır.