BURSA HELAL KESİM  HAYVAN ÇİFTLİKLERİ
BURSA HELAL KESİM  HAYVAN ÇİFTLİKLERİ

    Türkiye'nin birçok bölgesinde olduğu gibi Bursa'da da birçok helal kesim yapan hayvan çiftliği bulunmaktadır. Bu çiftliklerde küçükbaş, büyükbaş birçok hayvan bulunmaktadır ve onların bakımı, günlük ve periyodik bakımları da profesyonel kişiler tarafından karşılanmaktadır. Hayvanlara ne kadar iyi bakılırsa onlardan o kadar verim alınabilir. Bunun farkında olan hayvan çiftlikleri yeni çıkan son dönem makineleri de bu çiftliklerde kullanmaya başlamıştır. Bu şekilde iş kaliteli bir şekilde yapıldığı vakit sonuç da oldukça iyi olmaktadır. Şöyle ki çiftlik ürünlerine olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Çünkü doğal ürünler çok daha sağlıklıdır. Bu sebeple çiftliklerdeki hayvanları iyi beslemek de gereklidir. Bu şekilde üretilecek süt ve süt ürünleri, yumurtalar daha kaliteli bir şekilde ortaya çıkmış olacaktır. Bursa hayvan çiftlikleri de bunun bilincinde olduğu için uzun zamandır kaliteli bir şekilde çiftlik faaliyetlerini sürdürmektedirler. Bu şekilde çevre illere dahi hizmet vermek mümkün olmaktadır.

Çiftliklerde önemli olan bir diğer faktör de hayvanları mümkün olduğunca serbest bırakmak olacaktır. Çünkü bu şekilde hayvanlardan daha çok verim alınır. Örnek vermek gerekirse gezen tavukların hem etleri daha lezzetli olmakta hem de yumurtaları daha kaliteli olmaktadır. Bu sebeple Bursa hayvan çiftlikleri geniş ve doğanın ortasında kurulmuştur. Bu şekilde hayvan başına düşen alan oldukça yeterli olmaktadır. Hayvanları küçük ahırlara hapsetmek doğal yaşamlarından soyutlamak onların hem sağlıksız bir yaşam sürmesine sebep verecek aynı zamanda ürün kalitesi de bir hayli düşecektir. Aynı zamanda teknoloji geliştikçe de ondan faydalanmak gerekir. Bu sayede iş gücü de bir hayli azalacak bu da işçi maliyetlerini indirecektir. Bursa hayvan çiftlikleri sahipleri de bunun bilincindedir. Bu sebeple hayvanların ihtiyacını gidermek için birçok makine bu çiftliklerde mevcuttur. Bu sayede hayvanların ihtiyaçları en kısa sürede karşılandığı gibi kusursuz bir şekilde de karşılanmaktadır.

Hayvancılık her ne kadar eski önemini yitiriyor gibi bir algı oluşmuş olsa da hayvancılığa olan ihtiyaç hiçbir zaman azalmayacaktır. Bursa hayvan çiftlikleri de yıllar geçtikçe kendisini geliştirmeye devam etmektedir ve insanların sağlığı için önemli olan doğal ürünler buralardan çıkmaya devam etmektedir.