BURSA KURBAN KESİM YERLERİNDE HANGİ ÖZELLİKLER OLMALI
BURSA KURBAN KESİM YERLERİNDE HANGİ ÖZELLİKLER OLMALI

2014'te yürürlüğe giren kararlarla birlikte Bursa'da ve diğer illerde nerelerde kurban kesileceği ve kurban kesilecek yerlerde hangi hususlara dikkat edilmesi gerektiği gibi birçok konu kesinleştirilmiştir. Buna göre artık insanlar kafalarına göre parklarda, bahçelerde, ara sokaklarda kurban kesemeyecektir. Bu çevre temizliği için önemli bir konu olduğu gibi aynı zamanda insanların kasaplığa soyulup kaza yaşamalarının da önüne geçmiştir. Bursa'da da birçok yerde kesim alanları bulunmaktadır ve bu kesim alanları Kurban Bayramı zamanı ilin ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır.

Bursa'da kurban kesim yerleri her geçen yıl artmaktadır. Bu kurban kesim yerleri seçilirken herkesin rahatça ulaşabileceği yerlerde olmasına özen gösterilmiştir. Bursa'da Nilüfer ilçesi, Osmangazi ilçesi ve Yıldırım ilçesinde onlarca kesim yerleri bulunmaktadır. Bu ilçelerde sıfırdan kesim yerleri oluşturulduğu gibi aynı zamanda uygun pazar yerleri de bu iş için kullanılmaktadır. Kesim yerlerinde tüm hijyen kuralları başarılı bir şekilde uygulanmakta ve kısa süre içerisinde kurban sahiplerinin işlemi tamamlanmaktadır. Kesim yerlerinde kurban kesimi yaptırmak eski yöntemlere nazaran çok daha az yorulmanızı sağlamaktadır.

Kurban kesim yerlerinde bazı kurallar bulunmaktadır ve bu kurallara dikkat edilmesi gereklidir. Kurban kesim yerlerinin betonarme yapıda olması oldukça önemlidir. Çünkü bu yapı sayesinde hijyen kuralları çok daha kolay şekilde uygulanmaktadır. Olmazsa olmaz kurallardan bir tanesi de tazyikli su imkanının bulunması ve ızgaraların doğru bir şekilde tasarlanmasıdır. Bu sayede kurbandan çıkacak kan çevreye daha çok yayılmadan kısa bir sürede temizlenmiş olacaktır. Bu kurallar gelmeden önce mahalle ve sokakların günlerce kanlar içerisinde durduğunu hemen hemen hepimiz hatırlarız.

Tüm bu işlemler yapılırken hayvanın kusurlu bir organı varsa bu organın hemen çukura gömülmesi gerekli ve sonrasında üstü beton ile kapatılmalıdır. Aynı zamanda hayvandan çıkan dışkılar yine siyah poşetlerle toplanıp olması gerektiği şekilde yok edilmektedir. İşte tüm bu kurallara uyulduğu vakit kurban kesim işlemleri hızlı ve hijyenik bir şekilde yapılmaktadır. Tüm bu kolaylıklara rağmen yine de birçok kişinin apartman bahçesi gibi yerlerde kurban kestiği maalesef görülmektedir. Bu işlem hem tehlikeli bir işlemdir aynı zamanda çevreye zarar verip hoş olmayan görüntüler oluşturur.