BURSA KURBANLIK ALINABİLECEK ÇİFTLİKLER
BURSA KURBANLIK ALINABİLECEK ÇİFTLİKLER

Bursa, tarım ve hayvancılık bakımından gelişmiş bir şehrimizdir. Bu bölgede çok sayıda hayvan çiftlikleri yer almaktadır. Bu çiftliklerin en başında ise kurbanlık hayvanlıkların yer aldığı çiftliklerdir. Bazı çiftliklerde yalnızca büyükbaş hayvanlar yetiştirilirken bazılarında ise hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvanlar birlikte yetiştirilmektedir. Elbette ikisini bir arada yetiştirmek çok daha zahmetli bir iştir. Küçükbaş hayvanları yetiştirmek daha kolay ve daha az maliyetli gibi gözükse de bunların satışından elde edilen gelir büyükbaş hayvanlara oranla çok daha azdır. Kişinin hangi hayvanı yetiştireceği tamamen beklentilerine ve alacağı eğitime bağlıdır.

Bursa kurbanlık çitlikleri genellikle modern yapılı bir biçimde dizayn edilmiştir ve burada yer alan çiftliklerin neredeyse tamamı devlet desteklidir. Bunun yanı sıra birçok özel ve kamu bankaları da çiftçilere özel düşük faizli ya da sıfır faizli hayvancılık kredileri vermektedir. Hal böyle olunca da çiftliklerin sayısı günden güne hızlı bir şekilde artmaktadır. Kurbanlık çiftlikleri diğer hayvan çiftliklerine oranla daha bakımlı ve özenli olmalıdır. Çünkü insanlar kurbanlık hayvan seçecekleri zaman gayet titiz bir şekilde yaklaşırlar ve hayvanın bakımının tam olduğundan emin olmak isterler. Durum böyle olunca da Bursa kurbanlık çiftlik sahipleri işlerinde çok özenli davranmaktadırlar. Hayvanların tüm bakım ve ihtiyaçlarını aksatmadan yapmaktadırlar. Özellikle büyükbaş hayvan çiftlikleri daha hassas davranmalıdır. Çünkü büyükbaş hayvanların kurbanlık hayvan diye satın alınabilmeli için en az 2 yaşını tamamlamış olmaları gerekmektedir. En az 2 sene boyunca hayvanların bakımın düzenli ve tam bir şekilde yapılmış olması şarttır.

Bursa’da kurbanlık almak için bazı özel yerler vardır. Bu yerlerin çoğunu da Bursa Valiliği belirlemiştir. Valilik tarafından belirlenen yerler; Nilüfer, Yıldırım ve Osmangazi ilçeleridir. Osmangazi’de kurbanlık satış yeri 19, Nilüfer ilçesinde 22, Yıldırım ilçesinde ise henüz 16’dır. Bu sayıların artırılmak istendiği de valilik tarafından açıklanmıştır. Bunlar valilik tarafından açıklanan yerler iken bu yerlerin dışında özel olarak satışa sunulan yerler de mevcuttur. Bu özel satış yerleri genellikle Kur’an kursları ve yurtlar olmuştur.

Kurbanlık yetiştirmek için kurulan Bakara Farm Besi Çiftliği de Bursa’da kurbanlık büyükbaş hayvan alımında yıllardır Bursa halkının ilk tercihlerinden birisi olmuştur.