BURSA KURBANLIK ÇİFTLİKLERİ
BURSA KURBANLIK ÇİFTLİKLERİ

Günümüzde vatandaşların cevabını merak ettiği en önemli konulardan biri de Bursa kurbanlık çiftlikleridir. Sayıları gün geçtikçe artan bu çiftlikler vatandaşlara kaliteli ve güvenli kurbanlık hizmet sunmaktadır. Bursa kurban çiftliklerinin kurulmasındaki temel amaç sadece bayramlarda değil diğer adaklık ya da tüketimlik kurbanlık satışlarını ve kesimlerini gerçekleştirmektir.

Bursa’da artan nüfusa bağlı olarak kurban bayramlarında kurbanlık hayvan ihtiyacı oldukça fazladır. Kurban bayramlarından önce şehir dışından gelen satıcıların kurduğu pazarlara alternatif olarak ortaya çıkan Bursa kurbanlık çiftlikleri vatandaşlara hizmet sunamaya devam etmektedir.

Günümüzde insanlar sadece kurban bayramlarında değil diğer başka günlerde de kurban kesebilmektedir. Adak kurbanı, doğum kurbanı, yaş kurbanı gibi çeşitli ihtiyaçlar doğrultusunda kurbanlık hayvan talebi her geçen gün artmaktadır. İşte Bursa kurbanlık çiftlikleri de insanların bu ihtiyacına çözüm üretmektedir.

Gelişen teknolojiyi çiftliklerde görmek mümkündür. Modern kesim aletleriyle hayvanlara eziyet çektirmeden kesim yapılabilmektedir. Bu vesileyle bireyler hayvanların kesim işlemiyle uğraşmamakta ve zamanlarını heba etmemektedirler.

Bursa kurbanlık çiftliklerinde vatandaşlar yaşları gelmiş ve kurban edilebilecek hayvanlara ulaşabilmektedirler. Kurban ibadetinin manevi boyutunu oluşturan bu unsur sayesinde insanlar manevi tatmini de sağlamış olacaklardır. Çünkü Bursa kurbanlık çiftliklerinde yaşları gelmeyen hayvanların satış ve kesimi yapılmamaktadır.

Bursa’da bulunan hemen hemen bütün kurbanlık çiftliklerinde dini vecibelere uygun kesim yapılmaktadır. Vatandaşlar dilerlerse ortaklaşa kurban kesebilmektedirler. Çiftlik yetkilileri vatandaşların taleplerine göre kurbanları keserler ve yine vatandaşlar talep ederlerse hisselere ayırabilmektedirler. Çoğu çiftlik adak kabul etmektedir. Yani hayır işlemek isteyen vatandaşlar çiftlik yöneticilerine müracaat ederek kurbanlığın ücretini ödeyebilir ve ihtiyaç sahiplerine kurban kesebilmektedir.

Bursa kurbanlık çiftlikleri vatandaşlara çeşitli şekillerde hizmet sunmaktadırlar. Kurban bayramlarında kurbanlarının başında olmak isteyen vatandaşlar için konaklama ve yemek hizmeti bile sunmaktadırlar. Bu sayede vatandaşlar aileleri ile mutlu, huzurlu ve güvenli bir kurban kesimi gerçekleştirebilmektedirler. Bu kesim işlemleri profesyonel kasaplar tarafından gerçekleştirilmektedir. Vatandaşlıların istekleri doğrultusunda hayvanların derileri de Bursa kurbanlık çiftlikleri tarafından herhangi bir kuruma bağışlanabilmektedir. Bu sayede vatandaşlar hem dini görevlerini yerine getirebilmekte hem de sosyal devlet anlayışı çerçevesinde sivil toplum kuruluşlarına katkıda bulunabilmektedirler.