BURSA KURBANLIK DANA FİYATLARI
BURSA KURBANLIK DANA FİYATLARI

Bursa’ da ki hayvan pazarlarının nabzını tutarak edindiğimiz bilgilere göre kurbanlık dana fiyatları hakkında bilgi edinebiliriz. Kurbanlık dana fiyatlarının belirlenmesindeki temel etken kurbanlıkların Bursa’ya getirildikleri mesafedir. Bursa’ya genellikle 2 bölgeden kurbanlık hayvan getirilmektedir. Birincisi Doğu Anadolu bölgesidir. Temel geçim kaynağı büyükbaş hayvancılık olan bu bölgeden gelen hayvanlar oldukça besili ve diri hayvanlardır. Bölgenin Bursa’ya olan uzaklığı dolayısıyla Doğu Anadolu’dan gelen kurbanlık dana fiyatları bir miktar fazladır.

Bursa’ya kurbanlık dana getirilen ikinci bölge ise Konya, Nevşehir, Niğde ve Aksaray’ı içerisine alan orta Anadolu bölgesidir. Bu bölgeden gelen kurbanlık danalar diğer bölgeye göre bir nebze ucuzdur. Bu bölgenin Bursa’ya daha yakın olması ve ulaşımın kolay olması bu durumda temel etkendir.

Bursa Kurbanlık dana fiyatları geçen yıllara göre bu yıl biraz artmıştır. Bu durumda ülkemizde yaşanan yıllık enflasyon ve maliyetlerin artışı oldukça etkilidir. Giderek artan maliyetler sonucu hayvancılıkla uğraşan kesim kurbanlık dana fiyatlarında bir miktar artışa gitmiştir.

Hayvan pazarında ki esnafla görüşmelerimiz sonucu kurbanlık dana fiyatlarının canlı hayvanın 1 kilogramına göre belirlendiğini belirtmeliyiz. Bu yıl canlı etin kilogramı taban fiyat olarak 45 lira şeklinde belirlenmiştir. Kabaca bir hesap yapacak olursak bu sene 175 kilogram bir dananın fiyatı 7875 liradır. Bu fiyat üreticiler arasında taban fiyat olarak kullanılmaktadır. Ancak hayvanın kilogramı arttıkça üreticiler satış yapabilmek adına fiyatları pazarlıkla bir nebze düşürebilmektedir.

Kurbanlık alacakların fiyat konusunda dikkat etmeleri gereken noktalara değinecek olursak karşımıza ilk olarak Pazar araştırması çıkmaktadır. Kurban kesecek kişilerin kurban pazarlarını bizzat gezerek ve alacakları hayvanları gözleriyle görerek karar vermeleri yararlarına olacaktır.  Bursa kurbanlık dana fiyatları araştırmamız da değineceğimiz son nokta ise hayvanın açken tartılması olacaktır. Çünkü bazı uyanık üreticiler satıştan hemen önce hayvanları bilinçli olarak samanla şişirerek sahtekârlık yapabilmektedir. Dolayısıyla kurbanlık dana alacakların bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir. Haddinden fazla kilolu görünen hayvanlardan uzak durulmalı ve hile yaptığı düşünülen üretici hemen kolluk kuvvetlerine şikâyet edilmelidir. Bu vesile ile kurbanlık dana alacaklar dolandırılmamış olacaktır.