BURSA KURBANLIK HAYVAN ÇİFTLİKLERİ
BURSA KURBANLIK HAYVAN ÇİFTLİKLERİ

Bursa birçok kurbanlık hayvan çiftliğine ev sahipliği yapan bir ildir. Bu çiftliklerden en önemli kesimini de kurbanlık çiftlikleri oluşturmaktadır. Bazı çiftliklerde yalnızca küçükbaş bazı çiftliklerde yalnızca büyükbaş hayvan yetiştirilirken birçok çiftlikle tüm hayvanlar bir arada yetiştirilmektedir. Tabii ki tüm hayvanları bir arada yetiştirmek çok daha zorlu olmaktadır. Küçükbaş hayvanların maliyetleri daha az ve bakımı daha kolay olduğu için avantajlı gibi gözükse de büyükbaş hayvanların satışlarından daha fazla gelir elde edilmektedir. Bu sebeple hangi konuda kişinin yoğunlaşacağı tamamen kendisine kalmış durumdadır. Bu çiftlikler uzun yıllardır Bursa'da bulunsa da özellikle devlet teşvikleri sayesinde yeni çiftlikler kurulmaya da devam etmektedir. Bu çiftlikler modern yapıda dizayn edilmektedir bu sayede hayvanlardan alınan verim de gün geçtikçe artmaktadır.

Kurbanlık çiftliklerinde öncelikle bakımların daha özenli yapılması gerekmektedir. Çünkü kişiler kurbanlık alırken daha hassas olmaktadır. Bu sebeple kurbanlık çiftliklerinde hayvanların bakımı aksatılmadan yapılmaktadır. Özellikle büyükbaş hayvan yetiştiren çiftlikler bu hususta daha dikkatli olmalıdır. Çünkü büyükbaş hayvanların kurbanlık olarak alınabilmesi için 2 yaşlarını doldurmuş olmaları gerekmektedir. 2 yıl da aslına bakılacak olursa uzunca bir süredir. Bu sebeple çiftlik sahipleri bu hayvanlara gereken bakımı yaparak onların besili bir şekilde büyümesine ve herhangi bir sağlık sorunu yaşamaması için göstermiş oldukları çabalar küçükbaş hayvanlara göre çok daha fazla olacaktır.

Bursa Kurbanlık Çiftlikleri Gelişimi

Birçok ilde olduğu gibi devlet Bursa'da da hayvan yetiştiricilerine hibe vermektedir. Bu sayede kişiler sıfırdan başlayarak kurban çiftlikleri kurmaktadırlar. Aynı zamanda birçok banka da hali hazırda çiftliği bulunan kişilere faizi düşük ya da faizsiz krediler vererek onların işlerini daha çok geliştirmesine olanak sağlarlar. 1980'lerde kişi başına düşen büyükbaş hayvan sayısı ikiyken günümüzde bu sayı bir bile değildir. Bu sebeple hayvan yetiştiricilerine büyük yardımlar yapılmaktadır. Çiftliklerine son teknoloji makineler yerleştiren insan işgücünü mümkün oldukça azaltan çiftliklerde verim çok daha fazla olacak bu sayede daha fazla hayvana ev sahipliği yapacaktır. Bu sayede başta kurban çiftlikleri olmak üzere birçok çiftlikte hayvan nüfusu artarak devam edecektir.