BURSA KURBANLIK  SATIŞI YAPAN HAYVAN ÇİFTLİKLERİ
BURSA KURBANLIK SATIŞI YAPAN HAYVAN ÇİFTLİKLERİ

  Bursa kurban satışı çeşitli düzeylerde yapılır. Ülkemizde kurban satışı yapan birçok yer vardır ve olası bir talep durumunda insanlar kolayca ulaşabilir. Özellikle internet çağında yaşıyor olmamız bu konuda bize daha da kolaylık sağlamıştır. Bursa’da kurban satışı yapan çok sayıda firma mevcuttur. İster Kurban Bayramı için ister adak için olsun kurbanlık alabileceğiniz çiftlikler ve firmalar vardır. Bazı firmalar sadece satış yapar ve kesim işi kurbanı satın alan kişiye kalır. Bazı firmalar size adak sahiplerinin adak yükümlülüğünü yerine getirebilmek için kurbanı keser ve gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişilere verir. Kurban alacak kişi tercihini imkanları doğrultusunda verecektir.

Bursa kurban satış yerleri için araştırma yaparken titiz davranmak gerekir. Söz konusu çiftliğin ya da firmanın güvenilir olması birinci kuraldır. Güvenilir olduğunu anlamanın birkaç yolu vardır. İnternette kısa bir araştırma yaparak yorumları okuyabilirsiniz, daha önceden tecrübe etmiş kişilerin görüşünü dinleyebilirsiniz ya da direkt söz konusu çiftliği ziyaret ederek kendiniz gözlemlerde bulunabilirsiniz. Eğer son seçeneği deneyecekseniz dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle çiftliğin yeteri kadar büyük olduğuna, ahırın bakımlı olduğuna ve beslenmesinin yeteri düzeyde olmasına dikkat etmelisiniz. Kurbanlık hayvanda hiçbir hastalık olmamasına dikkat etmelisiniz. Veteriner raporlarını incelemeli ve herhangi bir rahatsızlık olmadığından emin olmalısınız. Seçeceğiniz kurbanın gözleri canlı bakmalı ve parlak olmalıdır. Azaları tam olmalı ve tüyleri canlı olmalıdır. Eğer küçükbaş hayvan alacaksanız en az 1 yaşını doldurmuş olduğundan emin olmalısınız. Büyükbaş hayvan alacaksanız da hayvanın 2 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Çiftliğe ya da firmaya gittiğinizde müşteri odaklı çalıştıklarına dikkat etmelisiniz. Satıcı her şeyden önce size dürüst davranmalıdır. Hayvanın herhangi bir rahatsızlığı ya da bir sorunu varsa bunu dürüst bir şekilde belirtmelidir. Çalışanların tecrübeli, uzman ve yeterli teknik bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Bursa kurban satış yerleri olarak da Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım mahalleleri örnek verilebilir. Bu ilçelerde yaklaşık 60 kurban satış yeri mevcuttur ve hepsi de Bursa Valiliği gözetiminde çalışmalarını yürütmektedir.