BURSA’DA BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK VE HAYVANCILIK FAALİYETLERİ
BURSA’DA BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK VE HAYVANCILIK FAALİYETLERİ

Büyükbaş hayvancılık ve hayvancılık faaliyetleri eskiye dönüş yaşamak için en çok uğraştığımız konulardan biri. Doğal beslenme yollarını seçmek ve doğal bir yaşam sürmek için hayvancılık faaliyetlerine önem vermek olmuştur. Büyükbaş hayvancılık, hayvancılık faaliyetleri arasında en önemlisidir. Büyükbaş hayvancılık faaliyetleri her yaştan her kesime hitap eden hayvancılık faaliyetleridir. Bursa’da büyükbaş hayvancılık diğer büyükşehirler de olduğu gibi sıklıkla yapılmaktadır.

Büyükbaş Hayvancılık Nedir?
Büyükbaş hayvancılık ülkenin et ihtiyacını karşılamak ve kırmızı et tüketimini sağlıklı bir hale getirmek için yapılan bir hayvancılık türüdür. Büyükbaş hayvancılık damızlık hayvan yetiştirilmesidir. Büyükbaş hayvancılık da sığır, manda, öküz genel olarak yetiştirilen hayvanlar arasındadır. Büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde hayvanın, etinden, sütünden ve yününden yararlanılır. Yünü halı ve diğer ev eşyalarında kullanılırken et ve sütü beslenme alanında oldukça yararlı ve işimize yarayan, besin değeri oldukça yüksek yiyeceklerdir. 

Büyükbaş Hayvanlar
Büyükbaş hayvancılık da en çok yetiştirilen büyükbaş hayvanlar, sığır, manda ve öküzdür. Özellikle öküz ve manda et veriminden oldukça yüksek getiri sağlayan hayvanlardır. Manda ve inek ise süt bakımından oldukça yüksek besin değerine sahip hayvanlardır. Bursa’da büyükbaş hayvancılık yapmak ve büyükbaş hayvan yetiştirmek oldukça uygundur. Bursa’da bulunan yeşil alanlar oldukça fazladır ve yeşillik bakımından verimli olan topraklarda büyükbaş hayvancılık yapılabilir. Büyükbaş hayvancılık arasında domuz yetiştiriciliği de yer alır. Ülkemiz Müslüman bir ülkedir ve Müslüman ülkeler de domuz eti tüketilmez. Ancak domuz eti tüketmek isteyen yabancı uyruklu, Müslüman olmayan vatandaşalar bakımından ülkemizde ve Bursa’da belli oranda domuz yetiştiriciliği yapılmaktadır. 

Büyükbaş Hayvandan Yararlanmak
Büyükbaş hayvancılık da hayvanın etinden, sütünden ve yününden kolaylıkla yararlanılır. Zamanda ülkemizde yük hayvanı olarak ve çit hayvanı olarak gücünden yararlanılabilecek hayvanlarda yetiştirilir. Eşek, katır gibi güç yönünden yararlandığımız hayvanların da yetiştiriciliği büyükbaş hayvan yetiştiriciliği arasındadır. Büyükbaş hayvan yetiştirmek genellikle çayırlar ve geniş otlakların olduğu bölgeler de yapılır. Bursa’da büyükbaş hayvancılık Orhaneli, Orhangazi, Mustafa Kemal Paşa ve Karacabey bölgelerinde sıklıkla yapılır. Özellikle büyükbaş hayvancılık faaliyetleri arasında Bursa başı çeken illerden biridir.