BURSA’DA ÇİFTLİK KURMAK VE ÇİFTLİK FAALİYETLERİ
BURSA’DA ÇİFTLİK KURMAK VE ÇİFTLİK FAALİYETLERİ

İnsanların daha doğal bir yaşamı tercih etmesi ile birlikte doğal yaşam için gerekli olan her adımı atmak da önemli hale geldi. Doğal yaşamın en önemli faktörlerinden biri daha sağlıklı beslenmeyi seçmek olurken, sağlıklı beslenme adına doğal ortamda yetişmiş, doğal çiftliklerin hayvanları ve hayvanların ürünlerinden yararlanma isteği çiftlik sayılarını her geçen gün arttırmaktadır. Bursa’da çiftlik kurmak ve çiftlik faaliyetlerinde bulunma isteği ile çiftlik için detaylı bilgi almak isteyenleri, Bakara Farm aracılığı ile aydınlatmak için gerekli olan bilgileri sizin için derledik.

Çiftlik Nedir?
Çiftlik; tarım ve hayvancılık ile ilgili olan, özellikle hayvancılık faaliyetlerinde büyük bir önem taşıyan yapı, toprak veya yapılar topluluğudur. Özellikle tarım ürünleri ve bitki yetiştiriciliği için kurulan çiftlikler oldukça farklıdır. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık için kurulan çiftlikler ve tarım için kurulan çiftlikler, yönetim bakımından da, kurulum bakımından da birbirinden farklılıklar gösterir. Özellikle büyükbaş hayvancılık yapılacak çiftler, son zamanlarda en çok tercih edilen çiftlikler arasındadır. Bu durumun en önemli nedeni, büyükbaş hayvancılık için devlet teşvik ve kredilerinin çok olması, büyükbaş hayvancılık faaliyetlerinin çiftlik düzeni oturduktan sonra getirisinin fazla olması yer almaktadır. 

Çiftlik Nasıl Kurulur?
Çiftlik kurarken ilk olarak çiftliğinizde ne tür bir yetiştiricilik yapacağınıza karar vermeniz gerekir. Çiftliğiniz tarım ile ilgili olabileceği gibi, hayvancılık faaliyetlerini yürüteceğiniz bir çiftlikte kurabilirsiniz. Tarım ve hayvancılık çiftlikleri tamamen birbirinden farklı kriterler taşırken büyükbaş hayvancılık çiftliği kurmak için, çiftlik kuracağınız yeri belirlemeniz, çiftliğinizde ne tür hayvanların olacağını belirlemeniz gerekir. Çiftlik kurulacak yer ve çiftlikte yetiştireceğiniz hayvanları belirledikten sonra, çiftliğiniz ile ilgili tarım ve hayvancılık kredilerinden yararlanabilir, kendi imkanlarınız doğrultusunda çiftlik kurabilirsiniz. Çiftlik kurmak için, çiftlikte yetiştirilecek hayvanlara karar verdikten sonra yapmanız gereken bir diğer adımsa şudur. Çiftlik kurulacak olan bölge, hayvancılık faaliyetlerine uygun bir bölge olmalıdır. Hayvancılık faaliyetleri için çiftlik kurulacak olan bölge yeşilliği bol olan, ulaşımı kolay ve büyükbaş hayvanların rahat beslenip yaşamlarını sürdürebilecekleri bölgelere yakın olmalıdır. Büyükbaş hayvancılık çiftliğini bu aşamalardan geçtikten sonra kurabilir, hayvancılık faaliyetlerine başlayabilirsiniz.