BÜYÜKBAŞ HAYVAN ÇİFTLİĞİNİ BÜYÜTMEK İÇİN NELER YAPILMALI
BÜYÜKBAŞ HAYVAN ÇİFTLİĞİNİ BÜYÜTMEK İÇİN NELER YAPILMALI

Büyükbaş hayvancılık, katır, sığır, manda, at ve eşek hayvanlarını kapsayan bir daldır. Ülkemizde en çok sığır işletmeciliği yapılır. 77 milyon nüfuslu ülkemizdeki büyükbaş hayvan sayısı 57 milyon civarındadır. Nüfus sayısına göre büyükbaş hayvan sayısının düşüklüğü büyükbaş hayvan çiftliklerine ne kadar çok ihtiyaç olduğunun kanıtıdır. İnsan nüfusunun

giderek çoğalması, insanların et ve süt ürünlerine ihtiyaç duyması hayvancılık sektörüne daima ihtiyaç vardır. Çeşitli kuruluşların bu sektörü desteklemesi ve bu alandaki teknolojik gelişmeler ile birlikte deneyimsiz bir kişi bile bu işi rahatlıkla yapabilir. Hayvancılık sektörü aynı zamanda en kazançlı iş kolları arasındadır bu da girişimcilere cazip gelmektedir.

 

Hayvancılık sektörü bu kadar verimli bir işken birçok insan bu işe yönelerek çiftlik kurar. Kurulan çiftliğin nasıl daha ileriye taşınacağı da sorulan sorulardan birisidir. Büyükbaş hayvan çiftliğini büyütmek demek aslında kazancı arttırmak demektir. Çiftliği büyütüp kazancı arttırmak için hayvanın ırkı, süt verimi, kullanılan teknoloji gibi etkenler önemlidir. Büyükbaş hayvanlardan biri olan sığır üzerinden gidelim. Örneğin Simental  cinsi inek, günde 10 litre süt verimine sahiptir. Büyükbaş hayvanın verimi ne kadar yüksek olursa o kadar fazla kazanç sağlar ve kazanç ile doğru orantılı bir şekilde çiftlik de o kadar büyür.

 

    Bir işletmede döl verimi iyi bir ekonomik sonuç almak için gerekli bir etkendir. İyi bir döl veriminin anlamı daha fazla günlük süt üretimi ve daha buzağı üretimi demektir. Döl verimi düşüklüğünün nedeni kötü sürü yönetimidir. İyi bir sürü yönetimi ile döl verimi artar. Döl veriminden sonra büyükbaş çiftliği büyütmek için günlük süt veriminin iyi olması gereklidir. Günlük süt verimini arttırmak için bol taneli mısır silajı, saman, proteinli süt yemleri gibi hayvan için gerekli besinlerin sağlanması şarttır. Daha yüksek süt verimi için özel çiftlik yemleri de kullanılabilir. İneklerde, yeni doğan buzağı özellikle ilk 3 gün ineğin doğum boyunca ürettiği kolostrum denilen ağız sütünden içmesi gereklidir. Kolostrumun içinde bir buzağının ihtiyaç duyduğu bütün besinler mevcuttur bu nedenle buzağının gelişimi için çok önemlidir.

 

Genel olarak toparlarsak büyükbaş hayvan çiftliğinin büyümesi yüksek verim alınması gereklidir. Bu nedenle hayvanların beslenme ve bakımının iyi olması gereklidir.