BÜYÜKBAŞ HAYVAN KREDİSİ NASIL ALINIR?
BÜYÜKBAŞ HAYVAN KREDİSİ NASIL ALINIR?

Devlet, üretimi desteklemek adına, hayvancılıkla uğraşan bireylere büyükbaş hayvan kredisi adı altında, hibeli ödenekler sunar. Bunların geri ödemesi hemen değildir, yedi aya varan bekleme süreleri verilir. Genelde bu ödenekler, Ziraat bankası tarafından çiftçi ve hayvancılara sunulur.

Bu kredinin alınması için devletin ve bankanın getirdiği çeşitli şartlar vardır. Kredi alacak kişinin bu şartları karşılıyor olması gerekir. Devlet, şartlandırmasını hayvan üzerinden yaparken, banka kendisini güvenceye alan maddeleri koşul olarak tanımıştır.

Büyükbaş Hayvan Kredisi Şartları

Büyükbaş hayvan kredisi alımı şartları, hayvanın en az bir kez mutlaka doğum yapmış olmasını gerektirir. Hayvanın resmi sisteme kayıtlı olması da aranan şartların en temelinde yatar.

Banka, çiftçiye kredi verirken de kendisini garantiye alma adına ince eleyip sık dokumayı tercih eder. Öncelikle kredinin onaylanabilmesi adına, her tüketiciden beklenen KKB notu çiftçilerden de istenir. Daha sonra sahip olunan mülklerin ve varsa hayvanların küpe numaraları gerekir. Banka, bunları ipotek altına almak ister. Yine kredi vereceği çiftçinin, büyükbaş hayvan kredisi alabilmesi için, vergi borcunun olmadığına dair Vergi Dairesi kanalınca bir evrak getirmesini isteyecektir.

Tüm bu şartlar eksiksiz olarak karşılandıktan sonra, uzun vadede geri ödemeyle, çiftçiye banka tarafından kredisi sağlanmış olur. Bankaya giderek şube yetkilisi yardımıyla sözleşmesini imzalayan çiftçi, kredisini bankadan aynı gün hesabında alır.

Büyükbaş Hayvan Kredisi Faiz Oranları

Bankalar, kredi faizlerini devletin de etkisiyle sürekli güncel tutarlar. Devlet, hayvancılık yapan kimselere destek olmak adına faiz oranlarında hatırı sayılır derecelerde indirim yoluna gider. Eğer büyükbaş hayvan kredisi almak istiyorsanız ve yukarıda belirtilen şartları karşıladıysanız, en yakın Ziraat Bankası şubesinden, tarım işleri departmanından konu hakkında destek alabilirsiniz. 2020 yılına ait tarımsal hayvancılık kredisi faizi oranı %8’dir. Yalnız devletin getirdiği çeşitli teşvikler ve faiz indirimleriyle, bu durum çiftçilerin durumlarına bakılarak şekillendirilir. Ödeme olanaklarınıza göre bankanız, size uygun kredi planını önünüze sunacaktır. Bankanızdan tüm bu bağlamda detaylı bilgiyi edinebilir, yatırım ya da işletme yapmanız fark etmeden, kredinizi sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.