BÜYÜKBAŞ HAYVAN TEŞVİKLERİ
BÜYÜKBAŞ HAYVAN TEŞVİKLERİ

Ülkemizde hayvancılığı geliştirmek için bir dizi girişim sağlanmaktadır. Devlet tarafından sağlanan bu destekler ile yetiştiriciler daha fazla üretim için kullanılmaktadır. Büyükbaş hayvan teşvikleri olarak bilinen ve hibe olarak da adlandırılan sistem unsurlarına ulaşmak çok kolaydır. Tarım ve orman bakanlığı tarafından yayımlanan desteklere başvurarak hak elde edebilirsiniz.

Sıfırdan bir işletme kurmak ya da var olan işletmenize hayvan desteği alabilmek mümkün. Hayvancıların can suyu olarak nitelendirilen ve geri ödemeli ve geri ödemesiz olarak ulaşılabilen hibeler ile yüksek verimli üretim yapılabilmektedir. Gerekli veteriner bakımları ve harcamaları yapılan çiftliklerin üretimleri de aynı oranda olacaktır. Büyükbaş hayvan teşvikleri arasında ilaç ve yem desteklerinin de bulunduğu bilinmektedir. Ayrıntılı bilgi için Tarım ve orman bakanlığı web sitesi incelenebilir. Şartların yerine getirilmesi ile süreç başlayacak ve gerekli evrakları toplayarak sisteme yükleyerek hibe desteğini hak edebilirsiniz. Cumhurbaşkanlığı kararı ile desteklenen yetiştiricilerin yem desteği garanti altına alınmıştır. Yükselen döviz kurları ve enflasyon karşısında ezdirilmeyen besicilerin, bu sayede sektörden kopmadan işlerine devam etmesi sağlanmaktadır.

Hibe alarak işlerine devam eden girişimciler kısa sürede fayda görerek işlerini büyütmektedir. Büyükbaş hayvan teşvikleri yatırım anlamında görüldüğünden yerel yönetimler tarafından da desteklenmektedir. Bu sebepten hibe araştırması yapılırken, tüm faaliyetlere göz atılmalıdır. Kapsam incelenirken sağlamış olduğunuz şartlar da önemlidir. Ret almamak için iyice incelendikten sonra gerekli başvurunun yapılması önerilmektedir.