BÜYÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ
BÜYÜKBAŞ HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ

Et ve et ürünlerine direk  girdi sağlayan hayvancılık sektörü nüfusunun da önemli birçok dalına girdi sunan ve ihracat potansiyeli ile de ekonomiye yüksek katkıda bulunan sektörlerden birisi ve en önemlisidir.

Ülkemizde hayvancılık üretimi dediğimizde ilk aklan gelen birinci bölge Doğu Anadolu Bölgesidir.

Bu bölgenin en önemli merkezleri ise; Kars, Ağrı, Iğdır , Ardahan  illeridir. Bu şehirlerimizde büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Ancak bu bölgelerdeki  rasyonel  zenginliğe  kaşı endüstriye kazandırılması ve katma değer oranında  yetersiz kalması dolasıyla istenilen seviyede gerçekleşmemektedir. Keza bu durum ülkemizin batı bölgeleri için de söz konusudur.

Ülkemizde nüfusun artışını karşılayacak  derecede gelişmeyen hayvancılık sektörü sebebi ile dışarıdan  et alımı yoğunlaşmıştır. Sadece et değil aynı zamandan hayvanları besleyebilmek için

yem ithalatı bile yapılmaktadır. Bu nedenle tam  manası  ile dışa bağımlı  bir sistemden söz etmekteyiz.

Ülkemizde bu gidişatın durdurulması için çiftçilere ve hayvancılık ile uğraşan kişilere destekler ve hibeler verilmektedir. Büyük baş hayvan desteği bu konuda örnek gösterilecek bir projedir.

Hayvancılığın modern hale getirilmesi ana hedef olarak belirlenmiştir.

Ayrıca geleceğin en kazançlı iş kolları arasında olduğu hususunda öne sürülen fikirlerde girişimciler için iştah kabartacak birer unsurdur. Büyük baş hayvancılık yaparak para kazanmak için öncelikle karar vermeniz gereken şey bu sektörde hangi alana yöneleceğiniz olmalıdır.

Çünkü büyükbaş denilince akla ilk gelen sığır, manda, At, eşek ve katır olmaktadır.

Siz de bu  sektöre  girmeden  önce  hangi alanda yetiştiricilik yapmak istediğinize karar vermeniz ve

o alan  hakkında  öğrenmeniz gereken her türlü detayı araştırmalısınız.

Bu hayvanların bakımları oldukça zordur. Telef olmamaları adına büyükbaş hayvanlar düzenli olarak veteriner kontrolünden geçmelidir, onlara özel alan ve tekniklerin bulunması gerekir.

Bunların yanında iyi bir gözlem ve rapor tutulmalıdır. Hayvancılık büyük emek istediğinden öncelikle severek yapılması gereken bir iş kolu olduğunu düşünüyorum.

Türkiye kadar güzel bir ülkenin, ekonomisinin dışa bağımlılıktan kurtulması gerekli diye düşünüyorum.

Bu atılımlar yapıldığı üzere büyükbaş hayvancılıkta ülkemizin ekonomisine eskisi gibi hareket ve kazanç geleceğine inanıyorum..