Büyükbaş Kurban Fiyatları
Büyükbaş Kurban Fiyatları

Büyükbaş Kurban Fiyatları

Kurban bayramının yaklaşması ile birlikte, hemen her bölgeye kurban pazarları kuruldu ve alıcıların ziyaretine açıldı. Bu yıl kurban bayramı, ağustos ayına denk geldi. 10 Ağustos 2019 Arefe günü, 11 Ağustos 2019 ise Kurban bayramının ilk günü olacak. Toplamda resmi olarak dört gün sürecek olan kurban bayramında, insanlar kurban kesme ibadetlerini gerçekleştirecekler. Herkesin içini tatlı bir telâş kaplamışken; bu yıl da kurban kesecek olan kişiler, kurban pazarlarını dolaşarak büyükbaş kurbanlık fiyatlarını araştırmaya başladı. Kurban pazarlarına yoğun bir şekilde ziyaretler devam ediyorken, gelin bu yıl büyükbaş kurbanlık hayvanların fiyatları ne durumda biraz inceleyelim.

2019 Yılı Büyükbaş Kurbanlık Fiyatları Ne Kadar?

Her yıl olduğu gibi içinde bulunduğumuz 2019 yılı için de kurbanlık satışı yapan çok sayıda bölge bulunuyor. İnternet sitelerinde son dönemde en çok araştırılan konu kurbanlık fiyatları oldu. Bu yıl ülkemizde genel olarak büyükbaş kurbanlık fiyatları ortalama 8000 TL ile 15000 TL arasında belirlendi. Geçen yılda satılan büyükbaş kurbanlık fiyatlarına oranla bu yıl ortalama 1000 TL ile 2000 TL arasında bir yükseliş söz konusu. Yani geçtiğimiz yıl büyükbaş kurbanlık fiyatı kilosu 22 liradan başlarken, bu yıl 26 liradan başlıyor. Bu da demek oluyor ki, bu yıl büyükbaş kurbanlık hayvanların fiyatlarında %10 ila %15’lik bir artış bulunuyor.

Büyükbaş Kurban Fiyatları 2019

Türkiye Ziraat Odaları (TZBO) Genel Başkanı olan Şemsi Bayraktar'da 2019 yılı için büyükbaş kurban fiyatları hakkında bir açıklama yaptı. Bayraktar’ın yaptığı açıklamaya göre; “Bu yıl büyükbaş kurban fiyatları 5000 TL ile 30.000 TL arasında olması bekleniyor.” dedi. Her bölgeye göre değişiklik gösteren büyükbaş kurbanlık fiyatlarının bu yıl biraz daha yükselişte olduğunu görüyoruz. İstanbul’da bu yıl büyükbaş kurbanlık sayısının 80 bin civarında olduğu belirlendi. Böylece herkes bütçesine göre kurbanlık alabilecek ve insanların, hayvanların bitmiş olması gibi bir durumla karşılaşmayacak olması bekleniyor.

Diyanetin Büyükbaş Kurbanlık Hakkındaki Açıklamaları

Müslümanlar için oldukça büyük önem taşıyan kurban bayramı, tüm Müslümanlar için heyecanla beklenen ikinci dini bayramımızdır. Bu yıl da kurbanlık hayvan seçmeye ve araştırmaya başlanılan döneme girmiş bulunuyoruz. Diyanet İşleri Başkanı’nın yaptığı açıklamada; bu yıl ülkemizde vekâlet yoluyla kurban kesim ücretinin 890 lira, yurt dışında ise 725 lira olarak belirlendiği bilgisini verdi.

Büyükbaş Kurbanlık Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sığır cinsi büyükbaş hayvanların kurbanlık olarak satılabilmesi için en az iki yaşlarını doldurmuş olmaları gerekir. Hayvanın çok zayıf ya da hasta olmamasına dikkat edilmelidir. Aksine etli ve canlı olmalıdır. Kulağının veya kuyruğunun da kopuk olmaması gerekir. Aynı zamanda gözlerinin de kör olmaması gerekiyor. Tüylerinin parlaklığına da dikkat ederek alacağınız büyükbaş hayvanı rahatlıkla seçebilirsiniz. Şimdiden iyi bayramlar diliyoruz.