BUZAĞI BAKIM VE BESLENMESİ NASIL YAPILIR?
BUZAĞI BAKIM VE BESLENMESİ NASIL YAPILIR?

Buzağı, ineklerin sütten kesilmemiş yavrularına verilen isimdir. Buzağı doğumu gerçekleştikten sonra yavrunun nefes alıp vermediği kontrol edilip ardından ağız ve burundaki sümüksü kalıntı temizlenmelidir. Doğumdan sonra inek yavrusunu yalayarak hem kurumasına yardımcı olur hem de kan dolaşımını hızlandırır. Eğer inek, buzağıyı temizlemiyorsa buzağının üzerine hafif tuz sürülerek ineğin buzağıyı temizlemesi sağlanmalıdır.

Buzağı doğduktan yarım saat sonra annesini emmeye çalışır, ilk 24 saat yavru, annesini emebilir ancak sonrasında ayrılmalıdır bunun nedeni yavru annesini emerse inek sağım sırasında sürekli yavrunun emmesini isteyeceğinden dolayı sağım zorlaşır. İneğin ne kadar kolostrum süt içtiğinin bilinmesi ve sağım işleminin zorlaşmaması için sütün inekten sağılarak biberon ile yavruya mutlaka vücut ısısında(38 derece) verilmesi gereklidir.

Kolostrum(ağız sütü), ineğin doğuma yakın son haftalarında süt bezlerinde salgılanır ve buzağı doğumunda tamamen durur. Normalden çok daha fazla protein, mineral, katı kuru madde üretilir ve buzağının ihtiyacı olan enerjiye, vitaminlere sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek buzağıyı hastalıklardan koruyan, hijyenik ve koyu renkli krema kıvamında kaliteli kolostrum buzağı için son derece önemlidir. Buzağıların öğün aralıkları eşit zamanlı olmalıdır. Soğuk havalarda süt takviyesi veya mama takviyesi yapılmalı ve Önlerinde her zaman içilebilir temiz su olmalıdır.

Buzağıların sağlıklı bir gelişim göstermeleri için işkembe gelişimi önemlidir, bu nedenle 8 hafta veya daha uzun bir süreyle sütle beslenmemelidir. Yapılan araştırmalar süt ile beraber tahıl veya başlangıç yemi ile beslenen buzağılarda işkembe gelişiminin en fazla olduğunu göstermiştir. Buzağının nefes borusuna kaçtığından da çok ince öğütülmüş toz tahıllardan da uzak durulmalıdır. Buzağılara doğumdan sonra dinlenmeleri için temiz, kuru ve hijyenik bir barınma yeri gereklidir. İneklerin bulunduğu ortamda parazitler ve zararlı mikroorganizmalar olmasına yönelik önlem olarak yetişkin hayvanlardan ayrı bir barınma yeri olmalıdır. Buzağı kulübeleri hava koşullarına dayanıklı olmalıdır. Buzağılar gurup yaşamına alışabilmek için 8 hafta sonra diğer buzağıların olduğu kulübelere konulmalıdır. 8 haftadan büyük buzağılar tek başına bir kulübede tutulmamalıdır. Buzağı bakım ve beslenme şekli genel olarak bu şekilde yapılmaktadır.