ÇİFTLİK BALIKÇILIĞI NEDİR?
ÇİFTLİK BALIKÇILIĞI NEDİR?

İnsani ihtiyaçların başında gelen yeme içmenin temel yapı taşlarından olan balık, tüm dünya nüfusuna yetersiz gelmektedir. Doğal ortamlarında üreyememesi, düzensiz balıkçılık, yaşam alanlarının yok edilmesi gibi faktörler ile sayılarının azalması ile çiftlik balıkçılığı fikri ortaya çıkmış ve üretim bu şekilde artırılmaya çalışılmıştır. Böylece daha çok kişinin sofrasına balık ulaşımı yükseltilmiştir.

Deniz balıkçılığı dönemsel olarak yapılabilmekte ve her dönemin balığı farklı olmaktadır. Yaşam alanları tahrip edilmeden doğru zamanlarda tutulması gerektiği için sıkı denetimlerle sürecin devam ettirilmesi gerekir. Şartlar oluşturulmadığı durumlarda, balık türlerinin yok olması ile karşı karşıya kalınabilmekte. Bu koşulda bilinçli bir topluma ihtiyaç duyulmakta. Çiftlik balıkçılığı bu aşamada devreye girmekte ve kontrollü balık üretimi ve satışını desteklemektedir. Tüm aşamaları kontrol edilebilen çiftlik üretiminde beslenme ve program aşamaları özenle tamamlanmaktadır. Böylece sağlıklı ve daha ucuz balığa ulaşılabilmektedir. Farklı balık türlerinin ıslahı böylece yapılabilmekte ve doğal ortamda zararlı maddelerle olan temasları çiftliklerde kısıtlanmakta, böylece daha sağlıklı balık etine ulaşılabilmekte. İyi denetlenen bir çiftliğin balık stoklarına olan olumlu katkısı, toplum ihtiyaçlarına hizmet etmektedir.

Yediklerine dikkat eden ve ne yediğini bilmek isteyen kişilerin tercih ettiği çiftlik balıkçılığı ile rahat bir uyku uyuyabiliriz. Sağlıklı büyüyen ve ihtiyaçları karşılanan balıklar bize omega-3, fosfor, kalsiyum, protein kaynağı olarak geri dönmekte. Böylece insan vücudunun ihtiyaçları günlük olarak karşılanabilmektedir.