ÇİFTLİK NASIL KURULUR?
ÇİFTLİK NASIL KURULUR?

ÇİFTLİK NASIL KURULUR?

Doğal yaşama dönüşün başlaması ile birlikte doğal ürünlere gösterilen ilginin artması sonucu alternatif bir iş kolunun ortaya çıkması kaçınılmaz oldu. İnsanlığın ilk günlerinden beri tarım ve hayvancılık faaliyetleri insanın yaşamını sürdürebilmesi için etkin olarak devam etmiştir. Ancak ilk çağlarda ilkel yollarla yapılan tarım ve hayvancılık faaliyetleri gelişen ve gün geçtikçe değişen teknoloji ile yerini uzman tarımsal bölgelere, çiftlik adı verilen yapı birliklerine veya kırsal kesimlerde yapılan tarım hareketlerine yerini bırakmıştır. Özellikle insanlığın bilinçlenerek daha sağlıklı, güvenilir ve doğal ortamlar da ortaya çıkan hayvansal ürünleri veya tarımsal ürünleri tercih etmesi, çiftlik adı verilen, işinin uzmanları tarafından gıda üretimi yapılan alanların oluşmasında rol oynamıştır. Devletin de son zamanlarda verdiği teşvikler ile belirli bir yatırım ile kolayca kurulabilecek olan çiftlikler, herkesin aklında aynı soruyu bırakıyor. Nasıl çiftlik kurarım? Cevabı oldukça basit olan sorunun detaylarını yazımızda sizin için derledik.

Çiftlik Kurarken

Çiftlik kurmadan önce kuracağınız çiftliğin hangi alanda hizmet vereceğine karar vermeniz gerekiyor. Tarım ve bitki yetiştiriciliği için kurulan çiftliğin kurulum koşulları ve yönetme biçimi farklıyken, büyükbaş hayvan veya küçükbaş hayvan için kurulan çiftliğin kuruluş koşul ve yönetme biçimi farklıdır. Hangi alanda çiftlik kuracağımıza karar verdikten sonra yapacağımız işler tıkır tıkır işleyecektir. Son zamanlar da özellikle büyükbaş hayvan çiftliği kurmak son yılların en çok tercih edilen mesleklerinden biri olmuştur. Büyükbaş hayvancılığın, tercih edilen çiftlik türü olmasında büyükbaş hayvancılığın kazandırıcı yönü önemli etki ederken hayvan yetiştirmek sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Kırsal kesimlerde büyümediyseniz, küçüklüğünüzde hayvanlarla iç içe bir yaşam alanınız olmadıysa veya çiftlik kurmadan önce hayvancılık faaliyetleri hakkında herhangi bir bilginiz yoksa çiftlik kurarken de çiftliği yönetirken de oldukça zorlanırsınız. Çiftlik kurarken izleyeceğiniz plan şekli belli olursa çiftlik kurma işi sizin için kolaylaşacaktır.

Çiftlik kurarken izlenebilecek yol;

- çiftliğe kurmaya başlamadan önce kendinize belirli bir yol çizin ve bu konuda hedefleriniz doğrultusunda devam edin
- çiftlik planınızı destekleyecek teşvik ve krediler araştırın
- çiftlik ile ilgili belirli yerlerden alınması gereken izin ve belgelerinizin tam olduğundan emin olun
- çiftlik olarak kullanacağınız arazinin çiftlik olarak işletilebilmesi için gerekli olan arsa izinlerinin alınmış olunmasına dikkat edin

Bakara Farm Çiftliği aklınıza gelen her türlü aşamada size destek olmaya devam edecek yol belirleyici bir çiftlik olarak sektörde kalarak büyümeye devam edecektir.