ÇİFTLİK NEDİR?
ÇİFTLİK NEDİR?

ÇİFTLİK NEDİR?

Sağlıklı bir yaşam sürmek adına doğal ürünlerle beslenmek günümüz de herkesin tercihi. Sağlıklı ve doğal ürünlerle beslenmek sağlıklı nesillerin oluşmasını sağlarken aynı zamanda doğa ile iç içe bir yaşam geçirmemize yardım eder. Aldığımız hayvansal gıdaların ne kadar güvenilir olduğunu bilmek zor, üretim tarzından tutun da üretim yapılmadan önce besi hayvanının tükettiği yeme kadar her aşamada güvenin ve doğal ürünlerin önemli olduğu gıda ve hayvancılık sektöründe işini iyi yapan firmalar büyük önem taşımaktadır. Çiftlik koşullarında yetişen sağlıklı hayvanlardan sıklıkla bahsedilirken çoğu kişinin kafasında olan bir soru vardır; çiftlik nedir? Bakara Farm sayesinde çiftlik ile ilgili olan bütün sorular cevap buluyor.

Çiftlik
Çiftçilik
ve tarım ile ilgili olan ve çiftçilikte çok büyük bir önem taşıyan belli bir toprak veya yapı topluluğudur. Çiftlikte hayvan yetiştiriciliği, bitki veya tarım ürünü yetiştiriciliği yapılabilir. Çiftçinin çalışmak istediği alana göre çiftliğin üretim alanı da değişiklik gösterebilir. Çiftlik içerisinde, çiftliğe bağlı birkaç yapı da bulunur bu yapılar dönüm bakımından çiftliğe bağlı sayılmakla beraber her alanında çiftçilik yapılmaz. İyi bir çiftçinin özellikle ve öncellikle çiftçilik yapabileceği bir toprağa ihtiyaç vardır.  Çiftliğin kurulacağı bölgeye göre çiftlikte yetiştirilecek ürünler değişirken her iklimde yetişmesi kolay ürünleri küçük çaplı çiftlikler tercih etmektedir. Büyük bütçeli ve geniş arazilere sahip çiftlik sahipleri ürün çeşitliliğine de önem verirler.

Çiftlik sahibi olmak istiyorsanız ama çiftliğiniz de hangi ürün veya ürünlerin yetiştiriciliğini yapacağınızı tam olarak bilmiyorsanız var olan arsanızın doğa koşullarına göre veya almayı düşündüğünüz arsanın iklim koşullarına göre hangi ürünün yetiştiriciliğini yapacağınıza karar verebilirsiniz. Çünkü tarım ve tarım ürünleri yetiştirmek için önemli unsur toprağın iklim koşulları karşısında gösterdiği veya göstereceği tepkidir.

Günümüz ekonomik koşulları göz önüne alındığında çiftlikler de sıklıkla yetiştirilmesi planlanan ürünün hayvan ve hayvan ürünleri olduğu görülecektir. Hayvancılığa devlet tarafından verilen teşviklerle beraber doğal ortamına uygun koşullar altında hayvancılık yapmak oldukça önem kazanmıştır. Besi çiftliği için belirlenen koşulları sağlayan tüm işletme sahipleri hayvancılıkla ilgili çiftlik kurabilir ve buna bağlı çalışmalara imzalar atabilir.