ÇİFTLİK RUHSATI NEDİR?
ÇİFTLİK RUHSATI NEDİR?


Sağlıklı beslenmenin en önemli yollarından biri, çiftlikten veya doğadan gelen ürünleri direk tüketmektir. İşlenmemiş gıdalar ile beslenmek, organik ürünler tüketmek ve daha sağlıklı bir yaşam için doğadan geleni yemek hepimizin yapması gerekenlerden olmalı. İşlenmemiş gıdalar tüketmek için de yapmamız gereken güvenebileceğimiz çiftliklerden ürün temin etmek olmalı. Eğer bir çiftliğe nasıl güvenmeniz gerektiği hakkında kafanız karışıyorsa, çiftliğin ruhsatına bakmanızı öneririz. Bir çiftliğin ruhsat alması oldukça zordur ve ruhsatlı çiftlikler tamamen doğal şartlar altında hizmet veren çiftliklerdir. Peki çiftlik ruhsatı nedir diyorsanız, en güvenilir çiftlik Bakara Farm sizin için yanıtlıyor.

Çiftlik Kurmak ve Ruhsat
Kırsal alanda bitkisel ürünlerin ve hayvanların yetiştirilmesi ve üretiminde gerekli olan malzemelerin temin edildiği ve üretimin gerçekleştiği yer tarımsal yapılar olarak adlandırılır. Yapılar için yapılan yatırım ise tarımsal yatırım planları olarak adlandırılır.

Çiftlik kurmak istediğiniz tarlanız hazırsa ve belirli bir alan üzerinde organik çiftlik faaliyetlerine başlamak istiyorsanız yapmanız gereken ilk olarak tarlanız için çiftlik ruhsatı almak olmalıdır. Çiftlik ruhsatı, var olan tarlanız veya tarımsal faaliyet bölgenizin belirli kurallara uygunluk taşıması ve çiftlik için gerekli tüm özellikleri taşıması olarak bilinir. Bir tarlanın çiftlik için uygun olması için verimli bir arazi özelliği taşıması gerekmektedir. Verimli arazi bitkisel çiftlik için daha sağlıklı ve daha bol ürün elde edilmesi için, hayvansal çiftliklerde de hayvanın daha sağlıklı beslenmesi için önemlidir. Sağlıklı beslenen bir hayvanın vereceği ürün daha verimli olacak ve daha sağlıklı bir hayat için gerekli olacaktır.

Var olan tarlanız için çiftlik ruhsatı almak istiyorsanız izlemeniz gereken yol şu şekilde olmalıdır;
Çiftlik ruhsatı alınacak tarlanın iş planını hazırlayın. Çiftlikte hangi hayvanlar yetişecek veya hangi tarımsal bitkilerin yetişmesi sağlanacak belirleyin.

Teşvikler ve krediler hakkında bilgi edinin ve gerekirse kullanın. Tarlanız da çiftlik faaliyetlerinde bulunmak için yapacağınız organik iş hakkında ki tüm kredi ve teşvikler hakkında bilgi edinin. A’dan Z’ye çiftlik planınızı yazılı bir kağıda dökün ve ne kadar harcama yapacağınızın bilgisini çıkartın.

Çiftlik için gerekli olan tüm izinleri alın. Akdi takdirde çiftlik faaliyetlerinizin önü kesilecek ve harcamalarınızın neredeyse tümü boşa gidecektir. Bu aşamada Bakara Farm gibi işinin uzmanı çiftliklerden yardım alabilirsiniz.

Son basamak olarak Tarım Bakanlığına başvuru yapabilir ve çiftliğiniz için gerekli olan ruhsatı alabilirsiniz.