DOĞAL BESLENMENİN FAYDALARI
DOĞAL BESLENMENİN FAYDALARI

DOĞAL BESLENMENİN FAYDALARI
Hayvan yetiştiriciliği faaliyetlerinin artması, hayvancılık faaliyetlerinde devlet teşvik ve kredilerinin artması ile birlikte her geçen gün hızlanıyor.  Hayvancılık faaliyetlerinin artması ile beraber doğal yaşama adım atılıyor ve atılan yolda daha doğal beslenme yolları seçiliyor. Doğal beslenme büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği faaliyetleri ile birlikte paralel ilerlerken, doğal beslenmenin önemi şu şekilde sıralanabilir.

Neden Doğal Beslenmeli
Doğal beslenme daha sağlıklı bir yaşam sürmek için gerekli olan en önemli faktördür. Doğal beslenme, ilaç kullanmadan, eczanelerin yollarını unutarak geçireceğiniz bir yaşamın kapılarını açacak önemli unsurdur. Doğal beslenme doğal sebze, meyve, et ve süt ürünleri üretimi yapan çiftlikler tarafından ortaya çıkan ürünleri tüketerek yapılan bir beslenme şeklidir. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere uygun yetiştirilen küçük ve büyükbaş hayvancılık yetiştiriciliği doğal beslenmenin adımlarını atacak bir yaşam biçimine tercih etmek olacaktır.

Doğal Yollarla Beslenme
Doğal yollarla beslendiğinizden emin olmak için, yapmanız gereken tek ve en önemli şey üretim koşullarını bildiğiniz, üretim de bulunurken ilaçlama ve gıda takviyesi kullanılmamış ürünleri tercih etmek olacaktır. Eğer siz kendi yaşam alanınıza saygı içinde doğal besinleri tercih eder ve buna uygun yiyecekler ile beslenmeyi seçerseniz hayatınıza kötü etkisi olan beslenme tarzını hayatınızdan çıkarmış olacaksınız. Doğal yollarla beslenme de, şehir hayatında yaşam sürülmesi ile birlikte doğal yiyeceklere ulaşmak her zaman mümkün olmuyor. Bu nedenledir ki, doğal faaliyette bulunduğunu bildiğiniz çiftliklerin ürünlerini tüketmek hayatın her alanında önemli oluyor.

Doğal yollarla beslenmek için yapmamız gereken ilk önemli faktör doğal çiftlikleri tercih etmek olmalı dedikten sonra diğer doğal beslenme alışkanlıkları hakkında ipucu verelim;
organik tarım yaptığına dair belgesi olan tarım markaları ile çalışmanız doğal beslenme için oldukça önemlidir. Et ve süt ürünlerinin zararları kadar, yanlış üretilmiş ve ilaç ile büyütülmüş sebze ve meyveler de sağlık bakımından oldukça zararlıdır. Her yediğiniz sebze ve meyve ile doğal beslendiğinizi düşünmeniz yanlış olacaktır. Doğal beslenmek demek sebze ve meyce ağırlıklı beslenmek değil, her besin öğesinden eşit miktarda ve dengeli almak demek aynı zamanda doğal üretilmiş ürünler tüketmek demektir.