EKOLOJİK ÇİFTLİK NEDİR?
EKOLOJİK ÇİFTLİK NEDİR?


Doğal yaşamın önem kazandığı son yıllarda daha sağlıklı bir yaşam sürmek için doğal tarım ürünleri ve serbest otlayan hayvanların besinlerinden yararlanmak oldukça önem kazanmış haldedir. Özellikle bilim adamları tarafından son yıllarda tasarlanan yeni bir yaşam anlayışı olarak ekolojik yaşam tercih edilmektedir. Ekolojik yaşam, doğaya saygı duyulan, doğanın düzeninin bozulmadığı, doğayı ve çevreyi kirletmediğimiz bir yaşam olarak özetlenebilir. Peki ekolojik yaşam bu kadar önemli ve değerliyken ekolojik çiftlikler nedir ve nasıl olmalıdır?

Ekolojik Üretim
Ekolojik üretim daha bilinen adı ile organik tarım olarak adlandırılmaktadır. Organik tarım olarak adlandırılan ilaçsız ve doğal yetiştirme şekilleri ekolojik üretimin basamaklarından biridir. Ekolojik yaşamın temellerini ekolojik üretim oluşturmaktır. Elde edilen besinlerimizin doğal yollarla hayatımıza giriyor olması bize olduğu kadar doğaya da yararlı bir yetiştirme tarzıdır. GDO’lu besinler ile büyüyen nesilleri yakın zaman içerisinde bekleyen sağlık sorunlarının ortadan kalkması ve daha sağlıklı bir yaşamın kapılarının açılması için önemli olan, ekolojik üretimde bulunan çiftliklerden yararlanmaktır. Organik ürünlerde büyütme düzenleyicileri, hormonlar, antibiyotikler, koruyucular, renklendiriciler, katkı maddeleri ve kimyasal ambalaj malzemeleri de kullanılmaz. Bu da sağlıklı bir yetiştirme tarzı yapıldığının en büyük kanıtı kabul edilmektedir.

Çevrenin ve doğal kaynakların korunması, bozulan ekolojik dengenin yeniden tesisi, sürdürülebilir tarım, biyolojik çeşitliliğin devamı, hava, su ve topraktaki kimyasal, kirlilik ve zehirli kalıntıların bitirilmesi, tarımda çalışan işçilerin sağlığı, kırsaldaki köklerimizin devamlılığı ve kırsaldaki istihdam için organik tarım gereklidir. Organik tarımda bulunduğundan emin olduğumuz çiftlikler bulmak ise son zamanlarda oldukça zordur. Bakara Farm Besi Çiftliği ise Bursa’da hizmet vermekte olan son derece önemli ve işini iyi yapan çiftliklerden biridir. Bakara Farm Besi Çiftliğinde yetiştirilen hayvanlar özel yemler ile beslenir ve kesinlikle yemler içerisinde herhangi bir katkı maddesi bulunmaz. Doğal yaşamın dengesinin bozulmamasının ve insan sağlığı kadar hayvan sağlığının da önemli olduğunun bilincinde olan Bakara Farm ile daha sağlıklı nesiller yetiştirmek oldukça kolaydır. Yediğimiz, içtiğimiz her türlü besinin önemli olduğu günümüz koşullarında güvenilir üretim yapan çiftlikler doğal yaşamımız oldukça önemlidir.