GÜBRE ALIRKEN VE KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
GÜBRE ALIRKEN VE KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Çiftçilik yapan ya da tarımcılık ile uğraşan kişilerin bilmesi gereken önemli şeylerden biride gübredir. Gübrenin kalitesi ve alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususları mevcuttur. Gübreleme tarımda üretilen ürünlerin sağlıklı ve verimli şekilde yetişmesini sağlamak için oldukça önemlidir.

Gübrenin kullanım amacı tarımsal faaliyetteki besin maddelerinin, toprağın ve bitkinin yetişmesi için hazır hale getirilmesinde kullanılır. Gübre sayesinde yetiştirilecek olan üründen daha fazla verim alınması sağlanır. Bu sebeple tarımsal faaliyet gösterenler için oldukça önemli bir maddedir.

Gübre seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar yetiştirilecek olan ürüne doğrudan etki eder. Bunlardan ilki alacağınız gübreyi bilinmeyen yerlerden temin etmemek, direk gübre bayilerinden almak olacaktır. Ayrıca gübrenin ağırlığına da dikkat etmek gerekir. Bu da kalitesini belirleyen bir husustur.

Gübre alırken dikkat edilecek bir diğer husus ise toprağın analizinin yapılıp toprağa uygun olan gübreyi seçmektir. Bu sayede gübreden en iyi verimi almak mümkün olacaktır. Ayrıca gübre bayilerinden alınan gübrelerin üzerinde tescil ve etiketlerinin olup olmadığına dikkat edilmeli, tescili ya da etiketi bulunmayan gübreler satın alınmamalıdır.

Gübre alırken dikkat edilecek unsurlardan sonra gübrenin kullanımında dikkat edilmesi gereken unsurlara gelelim. Bunlar ise, öncelikle gübrenin toprağa ne kadar zamanda bir verilmesi gerektiğinin ve ne kadar verilmesi gerektiğinin bilinmesi gerekir. Fazla ya da çok kısa zamanlarda ard arda verilen gübreler ters etki yaratabilmesinin dışında bitkiyi öldürebilir. Gübreleme de iklim özellikleri de oldukça önemlidir. Toprak tahlili yaptırılmalı ve ona uygun gübre miktarı belirlenmesi gerekir.

Fosforlu denilen gübre çeşitleri bitkiler büyümeden önce verilmelidir. Azotlu gübreler ise, bitkiler büyümeye başlanınca verilmelidir.