HAYVAN BESİLERİNDE KULLANILAN YEMLER NELERDİR?
HAYVAN BESİLERİNDE KULLANILAN YEMLER NELERDİR?

Hayvancılık, ülkemizin elverişli şartları sayesinde birçok bölgede oldukça fazla gelişmiş ve bu şartlarla beraber uzmanı olan kişilerce yapıldığında çok daha verimli hale gelen önemli bir alandır. Hayvan besiciliği dediğimizde ise öncelikle besinin anlamını bilmek faydalı olacaktır. Besi kelimesi en genel anlamıyla ağırlık kazandırmayı ifade etmektedir. Hayvanlar yeterli ve doğru bir beslenme programı ile doğru yemler eşliğinde yetiştirildiğinde ölene kadar canlı ağırlık kazanmayı sürdürürler. Hayvanın ulaşabileceği en iyi ağırlık sağlanana kadar bu hayvan besiciliği devam eder.

Hayvan besiciliğinin en temel ve en önemli noktası ise elbette hayvan besi yemleri olmaktadır. Bu noktada bilinmesi gereken önemli nokta; hayvan besi yemleri hayvanların ırkına ve kazanması gereken ağırlığa göre değişiklik gösterir. Bu sebeple besicilikte hayvan besi yemleri farklı çeşitlerde bulunur ve her türün ihtiyacına yönelik besleme yapılır. Besi yeminin, hayvanların günlük ihtiyacı olan protein, enerji ve diğer besin maddelerini içeren karma bir içeriğe sahip olması doğru olacaktır.

Bunlara arpa, buğday, mısır, kepek, pamuk tohumu küspesi, ayçiçeği küspesi, kireç taşı, tuz, vitamin, mineraller örnek olarak verilebilir. Hayvan besi yemleri ihtiyaç duyulan protein ve enerjiyi hayvana sağlar. Bunun yanı sıra vitamin ve mineral desteği sayesinde hayvanın sağlıklı, verimli ve kaliteli gelişimine önemli derecede katkıda bulunur. Kullanılan besi yeminin hayvana uygun olması gelişimi için çok önemlidir.