HAYVAN ÇİFTLİĞİ KURMADA ARAZİ SEÇİMİ
HAYVAN ÇİFTLİĞİ KURMADA ARAZİ SEÇİMİ

HAYVAN ÇİFTLİĞİ KURMADA ARAZİ SEÇİMİNİN ÖNEMİ
İster büyükbaş hayvancılık için, ister küçükbaş hayvancılık yamak için faaliyete geçin önemli olan çiftlik kurmak için seçeceğiniz arazinin hayvan yetiştirme koşullarına uyumluluğu ve verimliliği olacaktır. Hayvan çiftliği kurmak meziyetli bir iş olsa da, doğru çiftlik arazisi ile büyükbaş hayvancılık faaliyetlerini oldukça basit hale getirebilir, yüksek karlılık oranı ile sağlıklı hayvanlar yetiştirebilirsiniz. Hayvan çiftliği kurmada arazi seçiminin önemi şu şekildedir;

Büyükbaş Hayvan Çiftliği
Son zamanlarda devlet teşvik ve kredilerinin artması ile beraber hayvancılık faaliyetleri artarken akıllarda olan soru hep aynı. Büyükbaş hayvancılık yaparken seçeceğim arazinin önemi nedir? Hayvan çiftliği kurmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken doğru çiftlik arazi seçmek olacaktır. Büyükbaş hayvancılıkta seçilen arazi, hayvanın sağlığı ve daha verimli et vermesi için oldukça önemlidir. Özellikle verimli arazilerde, yeşillik oranı yüksek olan verimli topraklarda, büyükbaş hayvan faaliyetlerini gerçekleştirmeli, hayvan çiftliği kurmak için doğru çiftlik arazisini seçmelisiniz.

Doğru Çiftlik Arazisi Nasıl Olmalı
Büyükbaş hayvancılık faaliyetlerinde seçeceğiniz çiftlik arazisi verimlik oranı yüksek, yeşil alanı fazla ve yüksek bir yerde konumlanmış arazi olmalıdır. Büyükbaş hayvancılık faaliyetleri seçilen arazi, insanların yaşam alanlarından uzak, şehir merkezlerinin dışında, büyükbaş hayvanının rahat otlanabileceği yapıya sahip bir çiftlik arazisi olmalıdır. Çiftlik arazisi için büyükbaş hayvan seçimi de oldukça önemlidir. Seçtiğiniz arazi hayvan sağlığı ve verimliliğini etkilerken, her hayvan da her tür çiftlik arazisinde yetişmeyecektir. Karşılık bir denge içinde olan çiftlik arazisi ve büyükbaş hayvancılık faaliyetleri doğru arazi seçimi ile size en yüksek karlılık oranını getirecektir.

Büyükbaş Hayvan Çiftliği Kurmak
Hayvan çiftliği kurmaya karar verdiniz. Yetiştireceğiniz hayvanlara karar verdiniz hatta belki hayvanların alımını gerçekleştirdiniz. Ancak Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yönetmeliklerinden haberiniz yoksa çiftliğin hayata geçmesi mümkün olmayacaktır. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yönetmeliğine uygun seçilmeyen bir çiftlik arazisi veya arazi üzerinde ki sizi çok daha zor durumlarda bırakacak ve büyükbaş hayvan çiftliği hayaliniz başlamadan bitecektir. Yine bulunduğunuz bölgede kuracağınız bir hayvan çiftliği için yönetmelikte belirtilen yerlerde konumlanmış arazileri seçmeniz şarttır. Aksi takdirde devlet teşvik ve kredilerin yararlanma hakkınızın yanacağı gibi çiftlik ruhsatınız çıkmayacak, büyükbaş hayvancılık faaliyetleri yapamayacaksınız. Her il için belirtilen hayvancılık bölgeleri vardır ki bu bölgelerde yer alan çiftlik arazisi dışında, büyükbaş hayvancılık faaliyetlerinde bulunmak mümkün değildir.