HAYVAN HİBESİ NEDİR?
HAYVAN HİBESİ NEDİR?

Hibe nedir sorusuna verilecek en güzel yanıt; paranın ya da bir mal veya eşyanın bir kimseye karşılık verilmesi olacaktır.

Son zamanlarda; devletimiz tarafından yeni iş kurmak isteyen kişilere düşük faizle krediler ve hibe adı altında destekler verilmektedir. Bir şirket ya da devletler; bazı projelere hibe verileceğini önceden ilan eder. Hibe alabilmek için bu şartları tamamen karşılamanız, istenilen bilgi ve belgeleri başvuru esnasında eksiksiz vermeniz gerekmektedir.

Yine bir hibe programına başvuru yaparken; geliştirdiğiniz projenin başvuracağınız hibe programı kapsamına girdiğinden emin olmanız gerekir. Projeniz ile başvuru yapacağınız hibe programın bir uyumsuzluğundan şüphe duyuyorsanız, programa uygun bir başvuru hazırlamanız gerekmektedir.

Hangi projelere hibe desteği verilir?

Ekonomik kalkınmayı sağlamak amacıyla; hibe desteği birçok proje için sunulmaktadır. Bu projelerin bazıları şunlardır:

  1. Ülkemizde tarım alanlarının arttırılması ve tarıma yatırımın hızlandırılması
  2. Turizm alanındaki işletmelerin dünyadaki işletmelerle rekabete katılması için yapılan projeler
  3. Ülkemizde yer alan pazarlama şirketlerinin ithalat ve ihracatının güçlenmesi için hazırlanan projeler
  4. KOBİ sorunlarının saptanması ve bu sorunların KOBİ lehine sonuçlandırılması için yapılan projeler
  5. Üniversitelerimizin gelişmesi, üniversitelerde teknolojiye teşvik amacıyla yapılan projeler

Başta olmak üzere her türlü projeye hibe desteği sunulmaktadır.

Hibe programlarını öğrenme

Aklınızdaki bir proje için hibe desteği almak için sizlere yardımcı olacak en büyük aracı; internet olacaktır. Çoğu finans kuruluşları, ulusal ve uluslar arası devletler destek sunacağı projeleri internet üzerinden ve sosyal medya aracılığıyla duyurmaktadır. Bir hibe programının net başvuru tarihi bulunmamaktadır. Ancak ülkemizde sektörlerin gelişmesi için hibe desteği her yıl artmaktadır. Bu bağlamda hibe nedir sorusuna verilen kolay yanıt gibi, kendinize destek bulmanızın ihtimali de büyük oranda yüksektir. Ülkemizde KOSGEB adı altında kişilere hibe desteği sunulur.

KOSGEB üzerinden hibe desteği alabilmek için öncelikle bir KOSGEB merkezinden sertifika almanız gerekmektedir. Daha sonra aklınızdaki projeyle kolaylıkla hibe desteği için başvuruda bulunabilirsiniz. Tabi projenizi sunabilmek adına, düzenlenen kursa katılmanız, uygun ve sürdürülebilir bir plan oluşturarak bunu dilekçeye dökebilmeniz gerekir.