HAYVAN REFAHININ VERİM ÜZERİNDE ETKİSİ
HAYVAN REFAHININ VERİM ÜZERİNDE ETKİSİ

Hayvanların bakımı, yetiştiriliş şekli onlardan alınan verim üzerinde doğrudan etkilidir. Bu konuda hayvan yetiştiricilerinin bilgili olması ve hayvanlara gerekli bakımın gösterilmesi gerekmektedir. Hayvan refahının sağlanabilmesi et kalitesini önemli ölçüde etkilemekte ve verim sağlanabilmesi adına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hayvan refahı, hayvanın gerekli olan tüm ihtiyaçlarının doğal yaşamına uygun şekilde karşılanabilmesi demektir. Yeme, içme ve barınma gibi ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanabilmesi hayvandan alınacak verim için çok önemlidir. Yaşadıkları ortamın uygunluğu hayvanların psikolojisi için oldukça önem arz etmektedir. Örneğin 20 hayvan kapasiteli yere 30 adet hayvan bir anda koyulursa orada oluşacak hava, uyum ve gezinti için alan olmayacağından dolayı hayvanların verimleri düşmektedir.

Hayvana verilecek olan yem kalitesi, içtikleri su kaynağı her şey hayvandan sağlanacak olan et, süt kalitesine etki etmektedir. Kaliteli yem kaliteli et ve süt ürünü sağlamaktadır. Aynı şekilde verilen suda önemlidir.

Hayvan refahının sağlanabilmesi için insanlardaki gibi çeşitli modelde eşyalara vs. gerek yoktur. Hayvanlar temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için barınma, yeme, içme ve gezinmeye ihtiyaç duyarlar. Hayvanlar çeşitli yemlerden ve doğal otlardan yararlanmaktadır. Hayvan refahı için hayvan yetiştiricilerinin bilgili olması ve tecrübeleri ile hayvanlara gereken ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri gerekmektedir.