HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ VE SAĞLIĞI
HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ VE SAĞLIĞI

HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ VE SAĞLIĞI
Küçükbaş veya büyükbaş hayvancılık faaliyetleri arasında en önemli mevzu yetiştirilecek hayvanının sağlığının korunmasıdır. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının da önem verdiği konulardan biri olan hayvan sağlığı büyükbaş hayvancılık faaliyetlerinde bulunmak isteyen kişiler için derinlemesine araştırılması gereken ve hayvan sağlığı alanında uzman veterinerler tarafından destek alınması gereken bir konudur. Hayvan yetiştiriciliği ve hayvan sağlığı hakkında alanında uzman kişiler tarafından destek alıp, uzman ekibi ile hizmet veren Bakara Farm sizin için hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı nasıl olmalı detaylı anlatıyor.

Hayvan yetiştirmek
Hayvan yetiştirmek için gerekli olan unsurlar oldukça basit ama birçok çiftlik tarafından dikkat edilmeyen unsurlardır. Hayvan yetiştirmek için ilk olarak dikkat edilmesi gereken unsur, yetiştireceğiniz hayvana uygun bir arazi seçmek olacaktır. Hayvanın yaşam koşullarına uygun kurulan çiftlikler hayvanın daha sağlıklı bir ortamda yetişmesini sağlayacak ve hayvandan verimlilik oranını arttıracaktır. Hayvan yetiştiriciliği yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer adım da hayvan sağlığından anlayan, hayvanın istekleri doğrultusunda yanıtlar verebilecek olan veterinerler, hayvan sağlığı uzmanları ile çalışmaktır. Kurduğunuz çiftliğin yönetmeliğe uygun kriterleri taşımasını istiyorsanız, veterinerlerden veya ziraat mühendislerinden destek almanız gerekir.

Hayvan Ve Sağlığı
Hayvan sağlığının korunması çiftliğin tercih edilen ve organik ürünler veren bir çiftlik olmasını sağlayan yegane unsurdur. Hayvan sağlığının korunmadığı çiftliklerde yetişen hayvanların verimlilik oranı düşecek, hayvanlara eziyet ediliyor olacak ve hayvanlardan herhangi bir karlılık beklenmeyecektir. Hayvanı önemsemek ve hayvan sağlığını korumak için yapmanız gereken ilk önemli adım, hayvan yetiştiriciliğinde bulunacağız hayvanın aşılarının tam olmasını sağlamak olacaktır.  Aşılanmamış hayvanların et ve et ürünlerini kullanmak Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yasaklanmış durumdadır. Aynı zamanda Müslüman bir ülkede yaşam sürüyor ve çiftliğinizi kuracaksanız eğer, hayvanların bulunduğunuz ülkenin hayvan yetiştirme ve kesim talimatlarına uygun olmasını sağlamanız gerekir. Helal kesim ve helal et üretimi bunlara örnek verilebilir. Hayvan sağlığı, hayvan yetiştiriciliğinde en dikkat edilmesi gereken unsurdur. Eğer sizde bir çiftlik kurmak istiyor ve çiftlikte hayvan yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız tek yapmanız gereken en önemli unsur tarım ve hayvancılık bakanlığı tarafından belirlenen kurallar içerisinde hayvan sağlığını korumak olacaktır.