HAYVANLARI DAHA FAZLA YEM YEMEYE TEŞVİK ETMEK
HAYVANLARI DAHA FAZLA YEM YEMEYE TEŞVİK ETMEK

Çiftlik hayvanlarının verimliliğini artırmak için bakımlarının tam olması ve ihtiyaçlarının bilinmesi gerekiyor. Kuru yem ile beslenen hayvanların metabolik rahatsızlıklarla savaşı lehte sonuçlanacaktır. Süt verimi çok önemli bir konu olduğundan dolayı verimlilik konusunda özel bir konuya değinmek istedik. Hayvanları daha fazla yem yemeye teşvik etmek için neler yapılması gerektiğini kısaca değerlendirelim.

Kuru yem tüketimi eşittir daha fazla süt demektir. Bu nedenle kuru yem teşviki konusunda bazı yöntemler kullanmak gerekebilir. Kaliteli ve düzeyli kabayem kullanımı enerji miktarını yükselteceği için tercih edilmelidir. Hayvanların da sindirim sistemlerinin bir kapasitesi olacağı için uygun şekilde dağılım yapılmalıdır. Metabolik hastalıklardan uzak tutulan hayvanların daha fazla yem yediği tespit edilmiştir. Hastalığa maruz kalmadan gerekli önlemlerin alınması uygun olacaktır. Yağlı yemler verilmesi de hayvanları daha fazla yem yemeye teşvik etmek için uygulanan yöntemler arasındadır. Özellikle doğum öncesinde ve sonrasında vücut, süt üretimi yapabilmek için fazla enerjiye ihtiyaç duyacaktır. Hayvanların metabolik değişim zamanlarında yem teşviki artırılmalıdır.

Zamana göre yem seçimi yapan hayvanların erken laktasyonda kuru yem tüketimini artıran önemli unsur bakımdır. Süt verimini artırmak ve doğru sürede gerekli uygulama ile sağlıklı hayvanlara sahip olabilirsiniz. Çiftlik verimi de bununla doğru orantıda artacaktır. Sahip olduğunuz hayvanları daha fazla yem yemeye teşvik etmek için ihtiyaçlarını öğrenerek buna uygun davranmanız yeterli olacaktır.