HAYVANLARI SOĞUTMA SİSTEMLERİ
HAYVANLARI SOĞUTMA SİSTEMLERİ

Hayvanlardan iyi bir verim alınabilmesi için yaşadıkları ortamın ideal sıcaklıkta olması gerekmektedir. Bazı durumlarda ideal sıcaklık sağlanamadığında soğutma sistemleri devreye girmelidir. Hem hayvan hem ahır için soğutma sistemleri mevcuttur.

İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da fazla sıcak ortamlardan etkilenme durumu söz konusudur. Bu etkiler hayvanlarda fark edilir derecede bir süt kaybına sebep olmaktadır. Bu sıcaklıkların belirlenmesi ve buna yönelik önlem alınabilmesi amacıyla Sıcaklık-Nem indeksi programı hazırlanmıştır ve buna göre sıcaklık stres düzeyleri belirlenmektedir.

Sonuçlara göre hayvanların bulunduğu iklim, sıcaklık dengesi belirlenmekte ve oluşabilecek süt verimsizliğinin önüne geçilebilmektedir. Bu tarz sıcak havalarda stresli ortamlarda süt veriminin azalmaması için belirli birkaç yöntem yapılabilmektedir. Bu yöntemler, sulama, gölgelendirme ve havalandırma gibi yöntemlerdir.

Belirlenen yöntemlerden biri ya da birkaçı seçilerek stres ortamı oluştuğunda uygulanırsa hayvanlar serinleyecek ve stres ortamından uzaklaşacaklardır. Bu sayede hayvanlarda süt verimlerinde azalma gözlemlenmeyecek ve daha huzurlu bir şekilde hayatlarına devam etmiş olacaklardır.

Hayvanlardan iyi bir verim elde etmek için beslenmelerine dikkat edilmesi gerektiği kadar yaşadıkları alanın rahat ve huzurlu olup olmadığına da dikkat etmek gerekmektedir. Huzurlu bir ortamda yaşamlarını sürdüren hayvanların hem süt verimi hem de hayvandan elde edilecek olan diğer et, deri vs. kaliteli olacaktır.