İNEK SAĞIM CİHAZLARI SAĞLIKLI MI?
İNEK SAĞIM CİHAZLARI SAĞLIKLI MI?

Sağlıklı verime sahip tüm ineklerin günlük sağımlarının yapılması gerekir. Zamanında yapılmayan sağım, hayvanların düzenini bozacağı için uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Teknolojinin ilerlemesi ve daha kolay bir sağım sürecine sahip olunması gerekliliği sebebiyle inek sağım cihazları tercih edilmektedir. Bu şekilde hem sağlıklı süt elde edilecek hem de daha kolay bir süreç hakimiyeti sağlanacaktır.

Sağım cihazları, kullanılacağı alan itibari ile ergonomik şekilde üretilir. Vakum pompa yapısı ile inek sütü sağmaya uygun formdadır. Doğru şekilde sağım yapılabilmesi için üretilen inek sağım cihazları, doğru şekilde kullanıldığında fayda vermektedir. Maksimum verim sağlayabilmek için hayvanın doğru beslenmesi ve barınma ihtiyaçlarının doğru karşılanması gerekir. Tüm şartların karşılanması durumunda verimli bir sağım mümkündür. Elle sağım, zaman alacağı için otomatik cihazların kullanılması oldukça yaygınlaşmıştır. Hızlı ve güvenli bir sağım sağlayabilmek için en uygun cihazın tedariki önerilmektedir. Cihazın periyodik bakımları ve cihaz temizliğine de önem verilmelidir. Zira, cihazın temizliği ve bakımı ile süt kalitesi stabil tutulacaktır.

İhtiyaca göre inek sağım cihazları kolaylıkla tedarik edilebilir. Fakat önemli olan konu inek memesinin sağlıklı kalmasının sağlanmasıdır. Doku tahribatı ve hastalıkları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olunması, gerekli zamanda müdahale şansını yükseltecektir. Vakumlu bir sistemi olan sağım cihazlarının kullanımı bu nedenle hassasiyet gerektirir. Düzenli cihaz kullanımı ile süt verimi de artacağı için bu konuya da dikkat edilmelidir.