İNEK SÜTÜ İLE KEÇİ SÜTÜ ARASINDAKİ FARKLAR
İNEK SÜTÜ İLE KEÇİ SÜTÜ ARASINDAKİ FARKLAR

Süt içmenin vücudumuza olan faydalarından söz etmeye gerek yoktur. Kemiklerin gelişiminden kalsiyuma, içerisindeki vitaminler ve minerallere birçok faydası vardır. Peki keçi sütü mü yoksa inek sütü mü daha faydalıdır? Arasındaki farklar nelerdir? Gelin inceleyelim.

Öncelikle inek sütü ve keçi sütü arasında tat farkı vardır. Bu tat farkından dolayı kişiden kişiye göre tercihler değişebilir. Bazıları inek sütünün tadını severken bazıları da keçi sütünün tadını severler.

Keçi sütünün sindirimi inek sütüne göre daha kolaydır. İçerisindeki yağ asitlerinin keçi sütünde az olmasından dolayı sindirimi daha kolay olmaktadır.

İçerisinde bulunan protein yapıları da farklılık göstermektedir. Bazı insanların süte karşı alerjisi vardır. Bu alerji genellikle inek sütünedir. Keçi sütünün içeriğinden dolayı inek sütüne nazaran alerjik yapısı daha azdır.

İnek sütünde Folik asit ve B12 değeri keçi sütüne göre daha yüksektir. Bu sebeple keçi sütü tercih edenlerin Folik asit ve B12 açısından desteklenmeleri gerekmektedir.

Keçi sütü diğer sütlere göre A vitamini açısından daha zengindir. Ayrıca yağ yapısı daha az olduğu için kaymak bağlanması da inek sütüne göre daha geç olmaktadır.

Keçi sütü kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterollerin seviyesini arttırmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca keçi sütü ciltteki sorunlarla savaşmaya yarar. Özellikle sivilce ve ölü hücrelerin yenilenmesi açısından oldukça etkilidir.

Keçi sütü inek sütüne göre sindirim açısından daha kolay olduğundan vücutta oluşacak gaz sorunu ile de savaşmış olur. Özellikle laktoz toleransı olan kişiler laktozsuz süt tercih etse de bir açıdan keçi sütü de içebilirler denebilir.