İNEKLERDE YAYGIN GÖRÜLEN DERİ HASTALIKLARI
İNEKLERDE YAYGIN GÖRÜLEN DERİ HASTALIKLARI

Hayvan derisi, dış dünyaya karşı kalkan görevi görür ve etkilerden hayvanı ilk koruyan katmandır. Bu bölgedeki hastalıklar hayvanı güçten düşürür, öldürmez fakat daha zor zamanlar yaşatır. İneklerde yaygın görülen deri hastalıkları ile ilgili bir derleme yaptık ve sizlere sunmak istedik. En çok sorulan sorulardan birine makalemizde cevap vermeye çalışacağız.

Bakteri kaynaklı deri hastalıkları genellikle ilaç yöntemleri ile kolayca uzaklaştırılabilse de darbe alarak oluşan hastalıkların hızlı yayılması ve zor bölgelerde oluşu tedavinin zorlaşmasına sebebiyet verebilir. Mevsimsel geçişlerde ve bölgesel olarak görülen hastalıklar dışında kalan sınıf, tamamen müdahale anına göre seyreder. Ufak lezyon bölgeleri olarak başlayan ve önü alınmazsa uzuv kaybına kadar giden durumlarla karşılaşılabiliyor. İneklerde yaygın görülen deri hastalıkları arasında uyuz ve benzeri olanların yanında farklı tipteki hastalıklar da bulunuyor. Vitamin eksikliği ya da fazlalığı durumunda ortaya çıkabilen ve hayvanı olumsuz etkileyen durumlar ile karşılaşmamak için düzenli beslenmeleri önemli. Belirli bir plana göre sağlıklı şekilde barınmaları da sağlanarak riskler en aza indirilebilir.

Özellikle ineklerde yaygın görülen deri hastalıkları en çok arananlar arasında bulunduğu için makalemizde kısaca değinmeye çalıştık. Daha fazla bilgi alabilmek ve Bakara farm ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Oluşan problemlerde bir uzmandan destek alarak müdahale etmek sizi ve hayvanınızı büyük bir külfetten kurtaracaktır.