KOYUNLARDA ÇİÇEK HASTALIĞI
KOYUNLARDA ÇİÇEK HASTALIĞI

Koyunlarda çiçek hastalığı oldukça bulaşıcı ve öldürücü bir hastalıktır. 1879 yıllarından günümüze kadar gelmekte olan çiçek hastalığı bir virüsten dolayı gelişmektedir.

Hastalık hayvandan hayvana göre farklılık gösterebilmektedir. Bazılarında orta şiddetli geçerken bazılarında ise çok şiddetli görülebilir. Çiçek hastalığının belirtileri, ateş yükselmesi, durgunluk, halsizlik, göz ya da burun akıntısıdır. Bu belirtilere ek olarak deride çiçek döküntüleri olmaktadır. Ayrıca bazı hayvanlarda belirtiler farklı olmakta kulakta, kuyrukta ya da vulvada lezyonlar görülebilirken çok şiddetli durumlarda ölüme de neden olabilir. Ancak ölüm genellikle yavrularda gözlemlenmektedir.

Çiçek hastalığı koyunlarda görüldüğü gibi keçilerde de görülebilen bir hastalıktır. Çiçek hastalığı virüsü oldukça dayanıklı olup barınaklarda 6 ay kadar yaşayabilmektedir. Bulaşıcılığı da yüksek olduğundan dikkat edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır.

Hastalığın yayılmasının önüne geçebilmek için dezenfektanlar kullanılabilir. Virüs dezenfektanlara karşı oldukça hassastır. Hastalık koyunlara ya da keçilere doğrudan temas ya da giysi yoluyla, sinekler tarafından ya da havadan bulaşabilmektedir. Oldukça bulaşıcı olan bu hastalıkta erken teşhis önemlidir.

Hastalığın belirli bir tedavisi yok ancak aşısı vardır. Bu aşı 21 günde bağışıklık oluşturup 8 ay kadar kalıcılığı mevcuttur. Hastalık oluşmadan aşı yaptırılmalı ve hayvanların sağlığı kontrol altına alınmalıdır. Çiçek hastalığına yakalanan hayvanlar karantinaya alınmalı ve hareketleri kısıtlanmalıdır.