KOYUNLARDA TÜY DÖKÜLMESİ
KOYUNLARDA TÜY DÖKÜLMESİ

Mevsimsel şartlar göz önüne alındığında koyunlarda tüy dökülmesi sık görülen bir durumdur. Bakteriyel bazdaki dökülmeler ise sorun olarak görülmekte ve önlemi alınarak ilerlenmelidir. Her dökülme normal olarak görülmemeli ve mutlaka bir veteriner kontrolü önerilmektedir. Hormon bozukluğu, bakteri, mantar ve parazitler, alerji tipleri tüy dökülmesinin ana sebepleri olabilmektedir.

Genel tüy dökme kanısı mevsimsel bir şarta bağlı sanılsa da bazı durumlarda bu geçersiz sayılmaktadır. Koyunlarda tüy dökülmesi havaların ısınması artar ve bölgesel dökülmelere dikkat edilmelidir. Çünkü koyun cinslerinin tüy dökmesi normal sayılmaz. Koyun yünleri düzenli şekilde kırkılarak bu sorunlar giderilebilir. Eğer bölgesel ve kaşıntılı bir dökülme söz konusu ise bu bölgeler tespit edilerek tedavi uygulanmalıdır. İç parazit tedavileri ile birlikte uygulanarak sorun çözülmeye çalışılmalıdır. Enfeksiyon, temeli ne olursa olsun bulaşıcı ve genişleyici yapıdadır. Beslenme yetersizliği ve kötü bakım sebepleri ile tüy dökülmesi yaşansa da sorunun bölgesel bazda olup olmadığına bakılmalıdır. İrin oluşmuş ve ıslak yaraların bulunduğu bölgeler en riskli olanlardır ve kesin tedavi uygulanmalıdır.

Uyuz benzeri hastalıklara maruz kalan koyunlarda tüy dökülmesi sıklıkla görülmektedir. Kaşıntı ile birlikte devam eden dökülme genelde bölgeselde kalır. Kütlesel dökülme yaşanıyor ise bu daha korkutucu seviyede olabilir. Çünkü koyunlar kolay kolay kütlesel tüy dökmez ve kırkılmaya ihtiyaç duyarlar. Bu durumda acil olarak bir uzman veteriner ile irtibata geçilmelidir.