Küçükbaş Kurban Fiyatları
Küçükbaş Kurban Fiyatları

Müslüman âlemi için önemi çok büyük olan kurban bayramına bu yıl da sayılı günler kaldı. Bayramın yaklaşması üzerine kurban kesecek kişiler, ülkemizin dört bir yanında kurulmuş olan kurban satış noktalarına ziyaretlere başladılar. Maddi durumu büyükbaş bir kurbanlık hayvan almaya müsait olmayan kişiler, kurban kesme ibadetlerini küçükbaş hayvan keserek gerçekleştirirler. Peki, bu yıl küçükbaş kurban fiyatları ne durumda, biraz bilgi verelim istedik.

2019 Yılı Küçükbaş Kurban Fiyatları

İçinde bulunduğumuz 2019 yılında geçen yıla oranla çok büyük rakamlar olmasa da yine bir fiyat artışı bulunuyor. Küçükbaş kurbanlık fiyatları hakkında çok sayıda kurum resmî olarak açıklamalarını yapmış durumdadır. İnternet sitelerinde son dönemde en fazla araştırılan konular arasında yer alan küçükbaş kurban fiyatları hakkında, bizler de sizin için araştırma yaptık. Bakalım 2019 yılı küçükbaş kurban fiyatlarındaki son durum nedir?

Küçükbaş Kurban Fiyatları Ne Kadar?

Bu yıl kurban bayramının yaklaşması ile birlikte çok sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvan, kurban satış noktalarına getirildi. Geçen seneye oranla hayvan sayısı oldukça fazla durumda. Bu sayede kurban bayramının son gününe kadar rahat bir şekilde küçükbaş hayvan satın almanız ve kurban kesme ibadetinizi yerine getirmeniz mümkün görünüyor. Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı olan Ahmet Yücesan, bu yıl küçükbaş canlı hayvanın kilogram fiyatının 23 liradan başlamasını beklediklerini ifade etti. Ülkemizde kurban bayramlarında ortalama 2,5 ila 3 milyon arasında küçükbaş kurbanlık kesildiği göz önünde bulundurulduğunda, bu yıl yeterli sayıda küçükbaş kurbanlığın da bulunduğunu ifade etti.

Geçen Yıla Göre Küçükbaş Kurbanlık Fiyatları Ne Durumda?

ETBİR Yönetim Kurulu Başkanı olan Ahmet Yücesan, geçen yıla oranla bu yıl küçükbaş kurban fiyatlarında yüzde 10 ila 15’lik bir fiyat yükselişi söz konusu olacağını da belirtti. 2018 yılında küçükbaş kurban fiyatlarına inilmesinin de bir noktada mümkün olduğunun sinyalini verdi. Yani her yıl olduğu gibi bu yıl da çok sayıda talep olursa, küçükbaş kurbanlık hayvan satışı yapan çiftçilerin, bayramın son günlerine doğru biraz daha indirim olabileceğini belirtti.

2019 yılı için Karaman Anadolu koyununun kilogram fiyatı: 23 ile 24 lira arasında olacağı bildirildi. Aynı şekilde kıvırcık koyunların da kilogram fiyatının 24 ile 25 liradan başlayacağı açıklandı. Bu yıl küçükbaş kurban fiyatlarının 750 TL ile 3000 TL arasında olacağı belirlendi. Aynı zamanda fiyat bilgilerinin her ile göre değişiklik gösterebileceği de belirtildi.

Küçükbaş Kurbanlık Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kurbanlık için koyun veya keçi seçerken hayvanın zayıf olmamasına dikkat edilmelidir. Gözlerinde ve burun deliklerinde bir sorun ya da hastalık olmadığına da dikkat edilmelidir. Ayrıca küçükbaş hayvanlarda bulunan küpe aracılığı ile hayvanın yaşını ve aşıları gibi özellikleri de öğrenebilirsiniz.