KURBAN ETİ NASIL TÜKETİLMELİDİR?
KURBAN ETİ NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Kurban etlerinin tüketimi ve muhafazası temel hususlara dayalı olarak yapılmalıdır. Aksi taktirde bazı sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Kurban etinin hijyenik bir ortamda kesilmesi, parçalar halinde paketlenmesi ve dondurucuda saklanması huzurlu bir bayram geçirmenin en temel ögelerindendir. Sağlıklı ve huzur dolu bir bayram geçirebilmek için kurban etini nasıl tüketmeniz ve nasıl muhafaza etmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Kurban etinin kesildikten çok kısa bir süre sonra tüketilmesi ne yazık ki kültürümüze yerleşmiş durumda. Bu oldukça yanlış bir harekettir ve çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Kurban etini kestikten sonra en az 24 saat dinlendirilmesi gerekmektedir. Eğer zaman kısıdı söz konusu ise eti buzdolabında 12 saat beklettikten sonra da tüketebilirsiniz. Et bu 12 saatlik süre zarfında; yumuşayacak, lezzetlenecek ve çiğnenebilir bir forma kavuşacaktır. Bu eti kolay bir şekilde sindirmenize de yardımcı olacaktır.

Bayram sabahlarında et tüketmek de maalesef kültürümüzde yer alıyor. Bu da son derece sağlıksız bir harekettir. Bayram sabahlarına ılık bir su ve hafif bir kahvaltı ile başlamak en doğru uygulama olacaktır. Et sindirimi oldukça zor bir besindir ve kahvaltı öğününde tüketilmesi durumunda sindirimi oldukça zorlaştıracaktır. Eğer bayram sabahlarında kurban eti yerseniz hazımsızlık riskini göze almalısınız. Aynı zamanda bağırsaklarınızın dengesini de bozabilme ihtimali vardır.

Kurban etini doğru tüketmek kadar doğru bir şekilde muhafaza etmek de önemlidir. Kırmızı et protein deposu olduğundan çabuk bozulabilir bir yapısı vardır. Bu nedenle eti muhafaza konusunda oldukça titiz davranılmalıdır. Et buzlukta -4 derece de en fazla 10 gün, derin dondurucuda ise -30 derecede en fazla 90 gün muhafaza edilmelidir. Kurban eti miktarca fazla olacağından derin dondurucuda muhafaza edilmesi daha rasyonel olacaktır. Etleri küçük parçalar halinde buzdolabı poşetlerine ya da yağlı kağıtlara sarmalısınız. Etleri bu şekilde muhafaza etmek en doğru yöntem olacaktır. Etleri kullanacağınız zaman buzun çözülmesini beklemek bakteri oluşumuna sebep olabilir. Bu nedenle etleri mikrodalga fırında çözdürebilir ya da buzdolabında çözülmesini bekleyebilirsiniz.