Kurbanlık Koyun Kaç Kilo Olmalı
Kurbanlık Koyun Kaç Kilo Olmalı

Tüm Müslüman âleminin heyecanla beklediği Kurban bayramına bu yıl da sayılı günler kaldı. Türkiye’nin dört bir yanına çok sayıda kurban satış noktaları kuruldu. Emektar çiftçiler, küçükbaş ve büyükbaş olarak çok sayıda kurbanlık hayvanlarını kurulan satış noktalarına getirdiler. Kurban kesme ibadetleri için büyükbaş veya küçükbaş hayvan satın almak isteyenler hayvan pazarlarına yoğun bir şekilde ziyarete başladılar. Peki, kurbanlık alırken nelere dikkat edilmeli, bunları biliyor muyuz? Sizler için araştırdık ve biraz bilgi verelim istedik.

 

Dinen Kurbanlık Koyun Kaç Kilo Olmalıdır?

Kurban bayramında kurban kesme ibadetiniz için küçükbaş bir hayvan satın almaya karar verdiyseniz, birkaç noktada dikkatli davranmanız gerekiyor. Öncelikle koyun cinsi kurbanlıkların erkek olanını seçmek dinimize göre daha faziletlidir. Küçükbaş kurbanlıklar arasında bulunan koyunların en az bir yasını doldurmuş olması gerekir. Bir yaşını doldurmamış fakat çok iri görünüyorsa o koyun da kurbanlık olarak alınabilir. Aynı zamanda büyükbaş kurbanlıklarda, en fazla 7 kişilik bir pay olması mümkün iken; küçükbaş hayvanlar yalnızca bir kişi adına kurban edilir.

 

Kurbanlık Koyun Alırken Hangi Konulara Dikkat Edilmeli?

Öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi kurbanlık olan koyunun en az 1 yaşını doldurmuş olmasına dikkat etmelisiniz. Kurban etmek için alınacak koyun, zayıf ve cılız olmamalıdır. İri ve yapılı ise aynı zamanda bir yaşının üzerinde gibi görünüyorsa o koyun da kurbanlık olarak satın alınabilir. Hayvanın bir gözünün ya da iki gözünün birden kör olması kurban edilmesi için engel arz eder. Koyunda ve tüm kurbanlıklarda belirgin bir hastalığın bulunmaması gerekir. Belirgin bir şekilde topallığı ya da kemiklerinin çok belirgin çok cılız olması da dinî açıdan kurban edilmesi için engel olarak görülür.

 

Kurbanlık Hayvanlar Hangileridir? Hangi Hayvan Kurban Etmez?

Dinimizce yapılması gereken ibadetler arasında yer alan kurban kesme ibadetini yerine getirebilmek için sayılı günler kalmış durumda. Peki, kurbanlık bir hayvan alırken nasıl karar vermeliyiz? Dinimizce kurban edilebilen hayvanlar belirli hayvanlardır. Her hayvan kurban olarak kesilemez. Bu konuda yalnızca koyun, keçi, sığır, manda ve deve kurbanlık edilebilir. Küçükbaş hayvanların kurbanlık olarak satılabilmesi için en az bir yaşını doldurmuş olmaları gerekir. 6 aylık bir koyun da çok iri ve gösterişli bir yapıya sahip olması halinde dinen kurban olarak kabul edilir. Büyükbaş hayvanlarda ise kurbanlık olabilmeleri için sığır ve manda cinsinin en az iki yaşını doldurmuş olmalarına, develerin ise en az beş yaşını doldurmuş olmalarına dikkat edilmelidir. Koyun ve keçi sadece bir kişi adına kurban edilebilir. Fakat büyükbaş kurbanlıklar yani sığır, manda ve devenin en fazla 7 kişiye kadar ortaklığı ile kurban kesme ibadeti gerçekleştirilebilir. Kesilen kurban eşit olacak şekilde kaç kişi ortak olduysa paylara bölünür ve tartılarak ortaklara dağıtılır. Şimdiden hayırlı bayramlar diliyoruz..