Kurbanlık Koyun Kaç yaşında Olmalı?
Kurbanlık Koyun Kaç yaşında Olmalı?

Kurban bayramına az bir süre kala kurbanlık alma telaşı pek çok kişi için devam ediyor. Ancak kurban kesmenin belli başlı şartlarını göz önünde bulunduracak olursak, bunlardan biri de kurbanlık hayvanın kaç yaşında olması gerektiği konusudur. Kurbanlık hayvanların yaşı hayvanın türüne göre değişkenlik gösteriyor. Diyanetten yapılan açıklamaya göre kurbanlık hayvanların yaşları şu şekilde ifade ediyor. Kameri yıl olarak ifade edilen süre esasına göre eğer kurbanlık olarak deve kesimi yapılacaksa 5 yaşında olması esası aranıyor. Yine buna eş değer olarak sığır kurban olara kesilecekse 5 yaşında olması şartı gerekiyor. Manda kurban olarak kesilecekse eğer 2 yaşını doldurmuş olmalı. Koyun ve keçide ise 1 yaşını mutlaka doldurmuş olması şartı gerekiyor. Kurbanlık seçiminde yaş konusuna dikkat etmek gerekiyor. Özellikle yavru olan hayvanların kesinlikle kurban edilemeyecek olduğu bilincini bilmek gerekiyor.

 

Kurbanlık İçin Uygun Olmayan Hayvanlar Nelerdir?

Kurbanlık kesimi için önemli kurallar vardır. Bun kurallara dikkat etmek son derece önemlidir. İslami açıdan bu kurallara uyulmadığı takdirde kurban kesimin bir anlamı olmayacaktır. Bu kurallardan biri de kurbanlık için uygun olmayan hayvanlardır. Kurban edilecek hayvanın sağlıklı ve kurban edilmeye uygun olması çok önemlidir. Hayvanın sağlık durumunun kesinlikle iyi olması, gerek iç organlarında gerekse dış organlarında hiçbir eksiğinin bulunmaması büyük önem taşıyor. Gözleri görmeyen ya da bir gözü kör olan hayvan kurban için kesinlikle uygun değildir. Ayağında yara bere olan, boynuzu kopmuş ya da yaralı olan, dili ya da ağzı yaralı olan hayvan da kurbanlık için kesime uygun olmayan hayvanlar kategorisinde yer almaktadır. Kurban kesimi için büyük baş hayvan olmak durumundadır. Küçük hayvanlar; kuş, tavuk, hindi gibi türler kurban olarak kesilememektedir. Ancak bu tür hayvanlar adak adanırsa o şekilde tercih edilebilecek olan türlerdendir. Hamile olan hayvanın da kurban olması kabul edilmemektedir. Hayvanın hamile olduğunu bilmeden kesim işlemi yapılırsa bu durum bazı kaynaklarda kabul edilebilir olarak geçse de bazı kaynaklarda kabul olmadığına dair bilgiler mevcuttur. Bu nedenle kurbanı riske atmamak gerekir. Bu nedenle bu tür durumlar için yedek kurbanlık gibi önlemler alınabilmektedir.

 

Kurban Keserken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kurban kesimi oldukça önemsenecek ve İslami kurallara tam anlamı ile uyularak yapılacak olan bir işlemdir. Kurbanın kabul olması için bu durum oldukça önemlidir. Kurban kesiminin helal kategorisinde olması için mutlaka kesmeden önce besmele çekilmelidir. Bile bile besmele çekilmeden kurban kesimi yapılırsa o kurban helal olmayacaktır. Ancak kesmeden önce besmele çekmeyi unutursa bu durum haram kategorisine girmemektir. Kurban keserken bu işi bilen birinin mutlaka kesim işlemini yerine getirmesi gerekiyor. Kurbana kesinlikle acı çektirmeden kesim işleminin tamamlanması gerekiyor. Kurban kesmeden hemen önce eğer( kurbanlık kuzu ya da koyun ise )yününün kesilmemesi gerekiyor. Eğer yünün kesilmişse bu yünün muhtaç olan birine verilmesi gerekiyor. Kurbanın tam anlamı ile tüm kurallara uygun bir şekilde kesilmesinin çok önemli olduğunu bilmek gerekiyor. Kurbanlık hayvanın alım işleminden başlayarak kesim sürecine kadar tüm detayların İslami usullere göre yapılması gerekmektedir.