Kurbanlık Koyun  Nasıl Seçilir?
Kurbanlık Koyun Nasıl Seçilir?

Müslümanlar tarafından Hicri Takvimde yer alan Zilhicce ayının 10. gününden itibaren dört gün boyunca Kurban Bayramı olarak kutlanmaktadır. Bu zaman içerisinde ayrıca hac görevi de yerine getirilebilmektedir. Kurban Bayramı, şeker bayramından biraz farklı olup biraz hazırlık gerektiren bir bayramdır. Bu hazırlık esnasında kesilecek kurban seçilir. Kurban nerede kesileceğine karar verilir. Peki, kurbanlık seçerken nelere dikkat etmek gerekmektedir? 

 

Kurbanlık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Kurbanlık koyunun yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Kurbanlık hayvan seçilirken, erkek bir kurban olmasına dikkat edilmelidir. Fiziksel görüntüsüne dikkat edilerek seçilmelidir. Genel fiziki özelliklerinin yanı sıra, burnuna, tüylere ve gözlerine dikkat ederek seçilmelidir. Bel ve sırt bölgesinin dolgun olması gerekmektedir. Sağlığı açısından düzenli veteriner kontrolünün yapılmış olmasına dikkat edilmelidir. Kulak küpesi olan hayvanlar güvenilir olduğunu temsil etmektedir. Kurbanlarınızı güvenilir yerlerden alın. Kurban edilecek hayvanın azalarına dikkat etmek gerekmektedir. Dokunarak seçilmesine dikkat etmek gerekmektedir. Kurban aşıları tam olan hayvanların kurban edilmesine dikkat etmek gerekmektedir. 


Hangi Hayvanlar Kurban Edilmez? 

Devede 5, sığır mandada 2 keçide ise 1 yaşından küçük yaştaki hayvanlar kurban edilememektedir. Ayrıca gebe hayvanların kurban edilmesi de uygun değildir. İki gözü ya da bir gözü olan hayvanlarda kurban edilmez. Kesilecek olan alana gidecek şekilde güçte olmayan, kulakları kesik olan, dişsiz ve dişlerinin bir çoğu dökülmüş olan, Kuyruğunun yarış ve 3'te birinden fazlası kesik, Haya ve meme uçları kopmuş, kemiklerinde ilik kalmayacak şekilde zayıf olan, doğuştan kulağı ya kuyruğu olmayan hayvanlar kurban edilememektedir. Kurban yabani bir hayvan olmamalıdır. Bir koyun ya da bir keçi sadece bir kişi adına kurban edilebilmektedir. Bir deve, sığır, manda gibi hayvanlar ise yedi kişiye kadar kurban edilebilmektedir. Çok deli olan hayvan da kesilememektedir. Pislik yiyen bir hayvanı da kurban etmek de dinen caiz değildir.

 

İyi Kurbanlık Nasıl Seçilmektedir? 

Hayvanların kavram noktaları bel bölgesidir. Elle yoklandığı zaman kemik değil dolgunluk hissedilmesi gerekmektedir. Kemik geliyorsa almayın. Besili hayvanların vücut yapısı geniş ve dikdörtgene benzemelidir. Silindir şeklinde yuvarlak hayvanları almamaya dikkat edilmelidir. Tam etli hayvanlar dışa doğru bombeli şekildedir. Vücut çıkıntıları ve bel çukurlukları belirsizdir. Bu o hayvanın etli olduğunu anlamanıza yardımcı olmaktadır. Sağlıklı besi hayvanları, çok hareketli, bakışları canlı, derileri elastik, kıl örtüleri ise parlaktır. İyi bir kurbanı böyle de anlayabilirsiniz.

 

Kurban Hangi Vakitlerde Kesilmelidir? 

Bayramın ilk günü bayram namazından itibaren üçüncü günü, güneş batıncaya kadar kurban kesilebilmektedir. Gece kurban kesmek caiz olsa bile, mekruhtur. Şafii mezhebine mensup olanlar, dördüncü günü de kesilebilmektedir. Bayram namazı kılınmayan bölgelerde ise, sabah namazı vaktinden itibaren kesilebilmektedir. Kurban bayramını birinci günü kesilen kurban faziletli olup, diğer günlerde de kesilebilmektedir.